Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Zmieniają rzeczywistość. Są aktywne, lubią się angażować i mieć coś do powiedzenia. To kobiety, krakowianki, których postawa i dokonania mają znaczący wpływ na nasze otoczenie. Teraz jest szansa, aby docenić ich pracę jeszcze bardziej! Do 22 lutego można zgłaszać kandydatki do Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej.

Nagrody  im. Kazimiery Bujwidowej przyznawane są każdego roku czterem kobietom, których postawa i dokonania mają znaczący wpływ na otaczającą nas rzeczywistość

Wyróżnienia przyznawane są każdego roku czterem kobietom, których postawa i dokonania mają znaczący wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Nagrodzone zostaną krakowianki, które tworzą innowacyjne projekty, działają na rzecz wzmacniania kobiet na rynku pracy, są osobami zaangażowanymi w życie lokalnych społeczności, są wzorem dla młodego pokolenia lub inspirują aktywnością na rzecz przyrody.

– W słowniku języka polskiego przeczytamy, że mieszkańcy Krakowa to Krakowianie, ale to prawda tylko połowiczna, bo przecież to także Krakowianki – mówił Michał Rusinek, polski literaturoznawca i były sekretarz Wisławy Szymborskiej. – Mają o wiele mniej pomników, o wiele mniej ulicy, czy parków swojego imienia, jakby były mniej obecne w życiu społecznym, intelektualnym czy kulturalnym naszego miasta. Na szczęście to się zmienia, także za sprawą znakomitej Nagrody imienia Kazimiery Bujwidowej.

Ustanowienie tej nagrody to także tworzenie silnej reprezentacji kobiet we wszystkich dziedzinach życia publicznego, wspierania kobiet w ich działaniach oraz walka z dyskryminacją ze względu na płeć.

Kazimiera Bujwidowa – krakowska feministka

Patronka nagrody, czyli Kazimiera Bujwidowa, to krakowianka, której Polki w dużej mierze zawdzięczają prawa do studiów wyższych. Walczyła z analfabetyzmem, ułatwiając dostęp do edukacji, zwłaszcza dziewczętom. Stworzyła pierwsze gimnazjum dla dziewcząt z egzaminem maturalnym w Krakowie, propagowała bezpłatne czytelnie dla dzieci i młodzieży. Angażowała się również w walkę o prawo do głosowania dla kobiet, szczególnie aktywnie wspierała kampanię wyborczą Marii Dulębianki.

– Każda kobieta powinna zdać sobie sprawę z tego, że sama sobie jest celem. I sobą przede wszystkim być winna. Powinna żyć dla siebie, a nie dla mężczyzny ani dla dziecka – mówiła Bujwidowa już w 1907 r. – Powinna mieć własne cele, własne pragnienia, dążenia i ideały, a nie być tylko reflektorem, zwierciadłem mężczyzny.

Druga edycja Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej

1 grudnia 2021 Rada Miasta Krakowa zdecydowała o ustanowieniu Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej. Wyróżnienia po raz pierwszy przyznano 31 marca 2022 r. Laureatkami zostały: Grażyna Fijałkowska, Cecylia Malik, Elżbieta Penderecka oraz Agata Teutsch.

W tym roku odbędzie się druga edycja Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej. Kandydatki można zgłaszać do 22 lutego.

Kapituła przy wyborze laureatek uwzględnia w szczególności:

● znaczący wpływ na otaczającą rzeczywistość oraz dziedzinę działalności

● zaangażowanie w pracę na rzecz równouprawnienia

● okres prowadzonej działalności

● efekty i zakres działań

● innowacyjność i różnorodność podejmowanych działań.

Prawo zgłaszania kandydatur do nagrody przysługuje każdemu pełnoletniemu mieszkańcowi i mieszkance Krakowa, przy czym zgłaszający nie może być jednocześnie kandydatką do tytułu.

Formularze (do pobrania tutaj) należy przesyłać do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków lub na adres e-mail: krakowdlarownosci@um.krakow.pl.

Źródła: Strefa Miast