Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Od ponad 30 lat rozgrzewa serca Polaków, a symbol czerwonego serduszka przyklejonego do kurtki to jej znak rozpoznawczy. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy sprawia, że ludzkim dobrem możemy ogrzać się nawet w środku mroźnej zimy. 28 stycznia odbędzie się 32. finał WOŚP, a Kraków tradycyjnie wspiera tę akcję.

Choć do 32. Finału pozostało jeszcze trochę czasu, już teraz można wesprzeć jego cel i dołączyć do dobroczynnej orkiestry

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to jedno z najpopularniejszych wydarzeń charytatywnych w naszym kraju. Zebrane w trakcie finału pieniądze zostaną przeznaczone na zakup urządzeń do oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych, których w Polsce jest łącznie 64. Będzie to sprzęt do rehabilitacji chorób płuc u pacjentów, którzy ciężko przechorowali COVID, ale nie tylko.

– Gramy dla dzieci i dorosłych. Płuca po pandemii to problem ogromny, z którym chcemy się uporać – mówi Jurek Owsiak, szef WOŚP.

Polskie Towarzystwo Pneumonologii Dziecięcej zwróciło uwagę na zatrważające konsekwencje pandemii. Sytuację pogarsza dodatkowo zła jakość powietrza w Polsce.

– Restrykcje, które były niezbędne na wstępnym etapie pandemii, zanim wynaleziono szczepionki, powodowały, że dzieci nie kontaktowały się ze sobą. Część z nich urodziła się w pandemii i od razu była izolowana. Dlatego po zniesieniu obostrzeń, nastąpił wręcz wybuch innych, bardzo ciężkich zakażeń wirusowych, z którymi zmagamy się do dziś – mówi prof. Katarzyna Krenke, prezes Polskiego Towarzystwa Pulmonologii Dziecięcej.

To jeszcze nie koniec, bo choroby wywołane przez wirusy, często u osób z niską odpornością, dzieci oraz starszych, powodują dalsze konsekwencje.

– Po zakażeniach wirusowych następują zwykle ciężkie zakażenia bakteryjne: powirusowe albo martwicze zapalenia płuc. Właśnie z tym problemem spotykamy się na oddziałach – dodaje Katarzyna Krenke.

Dodatkowo fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą – w Polsce żyje z tą chorobą około 1 800 osób, odsetek dorosłych pacjentów chorych na mukowiscydozę nie przekracza 40 proc.

Kraków tradycyjnie wspiera WOŚP

Krakowianie zawsze pokazują, że mają ogromne serca! W poprzednim roku dzięki krakowskim sztabom WOŚP na konta orkiestry wpłynęło 3 967 747,62 zł. Łącznie podczas 31. Finału WOŚP zebrano 243 259 387,25 zł.

W orkiestrowe granie włączyły się krakowskie instytucje. Pałac Wielopolskich, czyli gmach główny Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych, w finałową niedzielę, będzie siedzibą Sztabu WOŚP. Sztab przy UMK ściśle współpracuje także z Muzeum Krakowa, które udostępnia m.in. „Spotkę”, czyli przestrzeń w pałacu Krzysztofory.

Krakowski finał łącznie tworzy osiem sztabów, z których będzie kwestować około 2 tys. wolontariuszy. Przyłączy się do nich nawet Adam Mickiewicz i Smok Wawelski, którzy zbierać będą do specjalnych skarbon! Dużo radości z pewnością przyniosą też merdający wolontariusze, czyli krakowska grupa Golden Retrieverów, która pojawi się na Rynku Głównym.

Orkiestrowe puszki znajdują się już od pewnego czasu w wielu lokalach gastronomicznych, sklepach i punktach usługowych czy nawet urzędach, gdzie można wrzucić datek i otrzymać czerwone serduszko.

Bieg Wielkich Serc i moc atrakcji

Wielki finał to przede wszystkim znane i lubiane wydarzenia, takie jak MotoOrkiestra, Bieg Wielkich Serc oraz wiele koncertów klubowych. Nie zabraknie też imprez, które niedawno pojawiły się na mapie orkiestrowych wydarzeń, w tym Taneczna Orkiestra Świątecznej Pomocy czy zlot samochodów „Złombol”.

Choć do 32. Finału pozostało jeszcze trochę czasu, już teraz można wesprzeć jego cel i dołączyć do dobroczynnej orkiestry – od początku grudnia można licytować wyjątkowe przedmioty i nieoczywiste doświadczenia. Działają już także eSkarbonki, które od połowy grudnia można zasilać poprzez dokonanie wirtualnej wpłaty.

Lista aukcji sztabu WOŚP przy Urzędzie Miasta Krakowa znajduje się pod linkiem: allegro.pl/uzytkownik/wospwkrakowie – i wciąż, codziennie startują nowe licytacje!

Zwieńczeniem finału będzie tradycyjne „Światełko do Nieba” o godz. 20.00 na Rynku Głównym. Wszystkie świecące atrybuty, takie jak zimne ognie, światełka ozdobne i latarki, będą mile widziane.

Szczegółowe i stale uzupełniane informacje o krakowskim finale WOŚP, znajdują się na stronie: www.wosp.krakow.pl.

Źródła: Strefa Miast