Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

15 października krakowianie ruszą tłumnie do urn. To właśnie tego dnia odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP. Lokale wyborcze w Krakowie będą czynne w godz. 7.00–21.00. O czym warto pamiętać, kto może wziąć udział w głosowaniu i jak kampania wyborcza ma się do uchwały krajobrazowej?

15 października 2023 r. odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Tego dnia krakowianie ruszą tłumnie do urn.

Tegoroczne wybory będą dla wielu osób pierwszym głosowaniem w życiu. Swój głos do urny może wrzucić każdy obywatel Polski, który w dniu głosowania kończy 18 lat, nie jest pozbawiony praw wyborczych, a także nie jest ubezwłasnowolniony.

Głosować w Krakowie może wyborca, którego dane znajdują się w spisie wyborców, sporządzanym dla stałego obwodu głosowania:

● zameldowany na pobyt stały na terenie Krakowa,

● stale zamieszkujący na terenie Krakowa, na własny wniosek ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania,

● nigdzie niezamieszkały, stale przebywający na terenie Krakowa, ujęty na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na obszarze Krakowa.

Wniosek o zmianę miejsca głosowania

Wyborca czasowo przebywający w Krakowie w dniu wyborów, może wziąć udział w głosowaniu w stolicy Małopolski, jeżeli złoży wniosek o zmianę miejsca głosowania.

Wniosek należy złożyć od 1 września do 12 października do urzędu gminy właściwego dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze gminy, w której wyborca będzie przebywać w dniu wyborów, na piśmie z własnoręcznym podpisem, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.

Wnioski o zmianę miejsca głosowania przyjmowane będą od godz. 7.40 do 15.30, przez Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa:

● dla mieszkańców dzielnic I—VII: al. Powstania Warszawskiego 10

● dla mieszkańców dzielnic VIII—XIII: ul. Wielicka 28a

● dla mieszkańców dzielnic XIV—XVIII: os. Zgody 2

Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania

Wyborca zameldowany na pobyt stały w Krakowie, który zamierza głosować poza miejscem stałego zamieszkania, może złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Podobnie wyborca, który w dniu wyborów chce głosować na terenie Krakowa, a nie jest na jego terenie zameldowany na pobyt stały oraz nie dopisał się do spisu wyborców, powinien do dowolnie wybranego urzędu gminy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów.

Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnej komisji obwodowej na terenie kraju, za granicą lub na polskim statku morskim – wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania należy złożyć od 1 września 2023 r. do 12 października.

Wyborcy z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych na terenie gminy Kraków.

Zapisy będą przyjmowane przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami od 9 do 13 października w godzinach 8.00–15.00 oraz w dniu wyborów 15 października w godzinach 7.00–21.00 pod numerami tel. 12 616 50 76 oraz 12 616 50 26.

Do 2 października będą przyjmowane zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, a także przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat lub w dniu głosowania podlegać będą obowiązkowej kwarantannie, izolacji czy też izolacji w warunkach domowych.

Materiały wyborcze a uchwała krajobrazowa w Krakowie

Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa, we współpracy z Zarządem Dróg Miasta Krakowa, przygotował dokument dotyczący materiałów wyborczych w kontekście obowiązujących w Krakowie przepisów uchwały krajobrazowej. Doprecyzowane są tam takie kwestie jak:

● tablice i urządzenia reklamowe, które mogą zostać wykorzystane w kampanii wyborczej,

● formy reklamy, których nie reguluje uchwała krajobrazowa, a które mogą zostać wykorzystane w agitacji wyborczej,

● formy reklamy, które w przeszłości były stosowane, ale nie odpowiadają przepisom uchwały.

Szczegółowe informacje o wyborach w Krakowie będą publikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa. Informacje można także uzyskać pod numerem infolinii Urzędu Miasta Krakowa – 12 616 55 55.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • wybory parlamentarne 2023