Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Zakaz palenia węglem i drewnem, skuteczna wymiana kotłów na terenie miasta, Lokalny Program Osłonowy i szereg działań proekologicznych podejmowanych przez miasto. Wyraźnie widać (i czuć!), że powietrze w Krakowie jest coraz lepsze.

W Krakowie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem obowiązuje od 2019 r.

W Krakowie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem obowiązuje od 2019 r. Zapisy uchwały antysmogowej pozwalają natomiast na ogrzewanie domu za pomocą energii elektrycznej, ciepła sieciowego, gazu, lekkiego oleju opałowego oraz odnawialnych źródeł energii np. pomp ciepła. W czasie minionego sezonu grzewczego krakowscy strażnicy miejscy wykonali ponad 3 tys. kontroli przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej. Od października 2022 r. do końca marca 2023 r., ujawnili 58 wykroczeń, nałożyli 38 mandatów karnych, sporządzili 7 wniosków o ukaranie do sądu, pouczyli 13 osób.

Pod koniec 2020 r. zespół pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Piotra Kleczkowskiego z Akademii Górniczo-Hutniczej przeprowadził analizę jakości powietrza m.in. w Krakowie w latach 2012-2020. W przypadku pyłu zawieszonego PM10 oraz PM2,5 spadek średniego stężenia w pełnych latach kalendarzowych wyniósł ponad 40 proc., a benzo(a)pirenu ponad 50 proc.

Każdego roku zmniejsza się liczba dni z przekroczonymi stężeniami smogu w mieście. W czwartym kwartale 2022 r., trzykrotnie był wprowadzany drugi stopień zanieczyszczenia powietrza, podobnie było w pierwszym kwartale 2023 r.

– Jeśli natomiast porównamy rok 2015 kiedy na większą skalę ruszyły dofinansowania z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji w tym wymiana pieców oraz rok 2022 to na stacji przy al. Krasińskiego mamy o prawie 30 proc. mniej pyłu PM10 w powietrzu, na ul. Bujaka około 38 proc., a na ul. Bulwarowej 40 proc. Zatem z biegiem lat widać wyraźną tendencję malejącą – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza.

W roku 2022 już na czterech stacjach monitoringu powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska liczba dni nie przekroczyła dopuszczalnych 35 powyżej 50 µg/m³.

Lokalny Program Osłonowy wspiera najuboższych

Na początku tego roku Rady Miasta Krakowa zdecydowała o przedłużeniu do 2026 r. Lokalnego Programu Osłonowego, który umożliwia dopłaty do rachunków za ogrzewanie dla osób, które mają niskie dochody i wymieniły źródło grzewcze na ekologiczne. Program powstał w 2014 roku, aby zakaz palenia węglem, wprowadzony w 2019 roku, nie dotknął finansowo osób najuboższych.

Dopłata to różnica pomiędzy kosztami ogrzewania 1 m2 powierzchni lokalu paliwem stałym a kosztami ogrzewania lokalu jednym z systemów ekologicznych. Kwoty dopłat dla 1 m2 wynoszą:

● ogrzewania olejem opałowym – 90,64 zł

● ogrzewanie elektryczne – 87,5 zł

● ogrzewanie gazowe – 39,03 zł

● ogrzewanie z sieci miejskiej ciepłowniczej – 23,26 zł

Pomoc przyznawana jest jednorazowo na dany rok.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • smog