„Zajrzyj do Huty” pozwala każdego roku sprawdzić, co ciekawego słychać w Nowej Hucie. Akcja odbywa się we wrześniu i trwa trzy dni (piątek – niedziela). Jej organizatorem jest Muzeum Nowej Huty, które zaprasza do współpracy liczne instytucje działające na terenie dzielnicy oraz zachęca mieszkańców, aby opowiedzieli o swojej Małej Ojczyźnie. Nowohucianie, i nie tylko, zdążyli już bardzo dobrze poznać tę inicjatywę.
– „Zajrzyj do Huty” odbywa się już po raz czternasty – mówi Zbigniew Semik, koordynator wydarzenia. – Akcję współtworzy kilkadziesiąt grup i instytucji nieformalnych, a jej głównym celem jest przedstawienie Nowej Huty jako sympatycznego i ciekawego miejsca do odwiedzenia.
Czego możemy spodziewać się w ramach wydarzenia? Wycieczki autokarowe, spacery o ciekawej tematyce, gry terenowe, warsztaty dla dzieci i rodzin, zajęcia sportowe, zabawy podwórkowe, pokazy filmowe, wykłady dotyczące Nowej Huty wygłaszane przez specjalistów w różnych dziedzinach – to tylko kilka propozycji, które czekają na uczestników.
Krakowiak w Nowej Hucie
W ramach „Zajrzyj do Huty” odbędzie się m.in. wydarzenie „Krakowiak w Nowej Hucie”, które pomoże rozprawić się z popularnym mitem o dużej odległości między Krakowem a Hutą. Uczestnicy przekonają się, że pokonanie tego dystansu trwa krócej niż myślimy! Najlepiej oczywiście na pokładzie tramwaju Krakowiak, w którym będzie okazja do obejrzenia archiwalnych zdjęć z kolekcji Muzeum Krakowa i wysłuchania opowieści na temat historii i architektury dzielnicy. Przejazd będzie również okazją do zobaczenia w pełnej krasie parady zabytkowych i współczesnych tramwajów, wzdłuż której przejedzie Krakowiak.
– Inspiracją dla organizacji wydarzenia byli dziennikarze, dla których Nowa Huta była zawsze za daleko, nie-dziennikarzom też się często tak wydawało – mówi Zbigniew Semik.
Co ma Nowa Huta do Tychów?
Ciekawą propozycją jest też wycieczka autokarowa „Nowa Huta – Nowe Tychy”. Najmłodsza dzielnica Krakowa i nowe miasto Tychy zostały zaprojektowane na podobnych zasadach i były traktowane jako wzory miast socrealistycznych. Łączy je historia o nowym człowieku i ważnej roli klasy robotniczej. Podczas wycieczki autokarowej uczestnicy będą mogli zobaczyć i usłyszeć m.in. o nowohuckim placu Centralnym, Centrum Administracyjnym Kombinatu, kościele Arka Pana i Teatrze Ludowym oraz tyskich osiedlach A, B oraz o kościele Ducha Świętego z polichromiami Jerzego Nowosielskiego.
„Ogórkiem” przez Hutę!
Wycieczka na pokładzie kultowego autobusu śladem nowohuckiej architektury wystartuje z parkingu obok Muzeum Nowej Huty. Osoby na pokładzie „Ogórka” zobaczą: średniowieczny klasztor Cystersów w Mogile, perłę socrealizmu – Centrum Administracyjne dawnej Huty im. Lenina, legendarny Teatr Ludowy oraz wyjątkowy kościół Arka Pana.
Wiele i jeszcze więcej
To tylko kilka wydarzeń z bardzo bogatego programu akcji „Zajrzyj do Huty”. Przed dniem wypełnionym odkrywaniem Nowej Huty organizatorzy zapraszają na sesję jogi w dawnej małej sali kinowej. Podczas spaceru „Schrony do kwadratu” uczestnicy przekonają się, jak wiele tajemnic kryje Nowa Huta. Jedną z nich są wybudowane w jej podziemiach w latach 50. XX w. schrony przeciwlotnicze, które miały uchronić mieszkańców przed skutkami spodziewanej, kolejnej wojny. „Zajrzyj do Huty” i zobacz ją w wyjątkowej odsłonie!