Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Drewniana chałupa z lat 30. XX wieku będzie pierwszym obiektem skansenu, który powstanie w Nowej Hucie. Dom zostanie przeniesiony z Woli Justowskiej. Zainicjuje to budowę Parku Edukacyjnego Branice, który ma upamiętnić zwyczaje Krakowiaków Zachodnich.

Docelowo skansen obejmował będzie 11 zagród, kościół i karczmę.

Krakowiacy Zachodni to grupa etniczna, zamieszkująca bliskie okolice Krakowa i wioski na historycznych terenach ziemi krakowskiej. Ich tradycje kulturowe, w tym stroje ludowe, muzyka i tańce, są silnie związane z regionem Małopolski.

W Parku znajdą się historyczne zabudowania dawnych podkrakowskich wsi, które pozwolą zachować ich dziedzictwo. Docelowo skansen obejmował będzie 11 zagród, kościół i karczmę – mówi Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa.

Projekt realizowany jest przez Kraków Nowa Huta Przyszłości SA. Przeniesienia dokona wyłoniona w przetargu krakowska firma Karto. Dwukondygnacyjny budynek z Woli Justowskiej bazuje na fundamencie kamienno-ceglanym i ma naczółkowy dach pokryty ceramiczną dachówką. Prace będą odbywały się zgodnie ze sztuką budowlaną, z maksymalnym wykorzystaniem i poszanowaniem substancji zabytkowej, a także z zastosowaniem – w możliwie szerokim zakresie – technik budowlanych z lat 30. XX w. Realizacja prac rozbiórkowych, budowlanych i translokacja obiektu będzie uzgodniona z odpowiednim organem ochrony zabytków.

W Parku Edukacyjnym Branice na działce zlokalizowanej u zbiegu ulic Tatarakowej i gen. Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego, chałupy odtworzą charakterystyczny układ wsi, tzw. „rzędówkę” i będą obiektami muzealnymi. Po stronie wschodniej odtworzony zostanie układ rozproszony zabudowy przypominający wieś „samotniczą”. Część z budynków zapewni przestrzeń zaprojektowaną dla organizacji warsztatów edukacyjnych, wykładów i wystaw. Główne wejście do Parku Edukacyjnego Branice znajdzie się w nowoczesnym budynku wystawowym. Odwiedzający będą mogli skorzystać z szatni, sklepu z pamiątkami i publikacjami o polskiej wsi, dwóch sal konferencyjnych, części wystawowej i toalet. Całość kompleksu uzupełni parking, stacja ładowania aut elektrycznych i ścieżki spacerowe (edukacyjne) pośród odpowiednio dobranej zieleni i małej architektury. Do zasilania kompleksu wykorzystane zostaną źródła energii odnawialnej.

Źródła: UM Kraków