Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Masz dach pokryty azbestem lub zgromadzone na posesji odpady azbestowe? Do końca lipca na terenie Krakowa będzie prowadzona inwentaryzacja miejsc, w których występuje azbest. Miasto chce sprawdzić, czy są przesłanki do tego, aby uruchomić kolejny program bezpłatnego usuwania tych niebezpiecznych dla zdrowia materiałów.

Ostatnia inwentaryzacja była prowadzona na terenie Krakowa w 2013 r. Wynikało z niej, że szkodliwy azbest znajduje się aż w 2287 obiektach budowlanych i miejscach składowania odpadów! Łącznie oszacowano, że chodzi o 4 226 ton

Azbest, czyli materiał pochodzenia krzemowego, był w Polsce masowo używany w budownictwie. Często stosowano go jako pokrycie dachów, elewacji czy przewodów wentylacyjnych. Niestety, wdychanie włókien azbestu zawieszonych w powietrzu jest niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego samodzielne usuwanie tego materiału, powodujące uwalnianie azbestowych włókien do powietrza, może stać się przyczyną wielu chorób.

Inwentaryzacja miejsc z azbestem będzie trwała od 15.05.2023. do 31.07.2023 r. Przeprowadzą ją pracownicy spółki WGS84 Polska. Urząd Miasta prosi mieszkańców o umożliwienie wykonania inwentaryzacji przybyłym ankieterom i udzielenie niezbędnych informacji w tym zakresie. Przedstawiciele firmy będą legitymować się pismem polecającym z wydziału.

Tony azbestu w Krakowie

Ostatnia inwentaryzacja była prowadzona na terenie Krakowa w 2013 r. Wynikało z niej, że szkodliwy azbest znajduje się aż w 2287 obiektach budowlanych i miejscach składowania odpadów! Łącznie oszacowano, że chodzi o 4 226 ton. W połowie 2015 roku miasto rozpoczęło realizację programu usuwania wyrobów zawierających azbest. Do 2016 roku z bezpłatnego usuwania tego szkodliwego materiału mogły korzystać tylko osoby fizyczne, azbest znikał też z obiektów użytkowanych przez jednostki miasta.

Od 2017 r. program był realizowany z udziałem środków Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu wynosi 4 744 782 zł, z czego 3 733 766 zł to dofinansowanie. Zwiększono listę podmiotów uprawnionych do skorzystania z usługi. Były to: osoby fizyczne, w tym członkowie rodzinnych ogrodów działkowych, miejskie jednostki organizacyjne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, osoby prawne oraz przedsiębiorcy (bez względu na ich wielkość).

Informacji na ten temat udzielają pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska UMK pod numerem telefonu: 12 616 88 08.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • azbest