Przetarg składał się z dwóch części. Pierwszą z nich wygrała spółka Tauron Sprzedaż. Spółka swoją usługę wyceniła na ponad 125 mln złotych. Początkowe założenia wskazywały kwotę wynoszącą około 148 mln złotych. Termin realizacji tego zadania obejmuje sześć miesięcy – drugie półrocze bieżącego roku.
Drugą część zamówienia wygrała spółka PGE Obrót, która zaproponowała kwotę ponad 284 mln zł – to blisko 100 mln mniej niż początkowe szacunki całej grupy zakupowej. Z kolei ta część zamówienia dotyczy współpracy przez 12 miesięcy – całego 2024 roku.
– To dobre wieści z rynku energetyki, tym bardziej, że podwyżki cen energii elektrycznej w ostatnich latach wywołały emocje wśród polskich samorządów. Udźwignięcie znacznie wyższych cen mogło okazać się zbyt dużym obciążeniem dla ich budżetów – zaznaczył prezes KHK Tadeusz Trzmiel.
W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa na tę część zamówienia. Wybrani dostawcy będą zaopatrywali miasto w prąd przez najbliższe 1,5 roku.
Zakupy grupowe – sposób na oszczędzanie
Krakowski Holding Komunalny SA w Krakowie, który przeprowadzał cały proces, jest liderem Krakowskiej Grupy Zakupowej. To największa tego typu instytucja publiczna w Polsce. Spółka wybudowała i z powodzeniem eksploatuje Ekospalarnię, organizuje grupy zakupowe, które wyposażają miasto i jego instytucje w nowoczesne, ekologiczne samochody zeroemisyjne oraz tańszą energię elektryczną i gaz.
– W ostatnich latach Krakowski Holding Komunalny SA kojarzony jest głównie z zarządzaniem Ekospalarnią. I to właśnie znajomość przepisów prawa, jakimi rządzi się rynek energii i doświadczenia nabyte przez pracowników spółki przy sprzedaży wyprodukowanej w zakładzie energii, znajdują wykorzystanie również w zakupach dla jednostek Gminy Miejskiej Kraków – zaznacza Tadeusz Trzmiel, prezes Zarządu KHK SA.
Tadeusz Trzmiel podkreśla, że to właśnie zakupy grupowe w znaczny sposób obniżają koszty funkcjonowania miasta.