Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Kraków będzie rozbrzmiewać dźwiękami saksofonu, trąbki, werbli i basu! W lipcu krakowianie i turyści udadzą się w muzyczną podróż wprost do Nowego Orleanu. Wszystko za sprawą Summer Jazz Festivalu i krakowskiej Nocy Jazzu. Wydarzenia od lat tłumnie gromadzą miłośników jazzu z całego świata. Tegoroczna 16. edycja Nocy odbędzie się w sobotę, 15 lipca. Jazz usłyszymy zarówno w klubach, jak i w plenerze.

Noc Jazzu, podobnie jak Summer Jazz Festival, to prawdziwa gratka dla miłośników brzmień znanych z twórczości Raya Charlesa czy Milesa Davisa

Noc Jazzu, podobnie jak Summer Jazz Festival, to prawdziwa gratka dla miłośników brzmień znanych z twórczości Raya Charlesa czy Milesa Davisa. Jazzowa noc organizowana jest od 2007 roku, a jej pierwsza edycja odbyła się podczas jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa. W ramach wydarzenia w trakcie jednej nocy prezentowane są różne gatunki jazzu w wykonaniu wybitnych artystów z całego świata. Koncerty odbywają się na najbardziej znanych, krakowskich estradach, a spotkania z melomanami i artystami w klubach organizowane są do późnych godzin nocnych. W trakcie Nocy Jazzu niejedno jam session trwało do białego rana!

Mały Rynek, dziedziniec MOCAK-u, ogrody Dworku Białoprądnickiego, Nowohuckie Centrum Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy oraz Filharmonia Krakowska. Wszystkie te miejsca zagrają w lipcowe wieczory na jazzową nutę.

− Dla mieszkańców i gości przygotowaliśmy ponad dwadzieścia koncertów. Wystąpią muzycy ze wszystkich stron świata, którzy zaprezentują różne jazzowe interpretacje i – zapewne – improwizacje. Usłyszymy jazzowe gwiazdy, a także zespoły utworzone specjalnie na to wydarzenie − do udziału w Nocy Jazzu zaprasza Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. − Noc Jazzu to święto tych, którzy tworzą muzykę, tych którzy ją wykonują i tych, którzy jej słuchają. Wszystkich połączy uniwersalny język muzyki.

Na Małym Rynku wystąpią Roberto Magris Trio, Maciej Sikała i Marcin Ślusarczyk z koncertem „Tribute to Janusz Muniak”, Ewa Bem z kwartetem Andrzeja Jagodzińskiego, a także duńska formacja Ida Nielsen & The Funkbots. Start koncertów o godz. 18.00.

Przy MOCAK-u wystąpi Tomek Grochot z projektem Electric Machine GROCHOTOBOT. Studio S5 Radia Kraków to miejsce koncertu grupy Horntet, w pałacu Potockich usłyszymy formację Piotr Domagała Trio, a w Krakowskim Forum Kultury − Agnieszkę Grochowicz z Bogdanem Hołownią.

W tym roku podczas Nocy Jazzu jazzowymi dźwiękami będzie rozbrzmiewać także Filharmonia Krakowska, gdzie odbędzie się Italian Jazz Night. Od godziny 21.00 do północy w Sali Koncertowej i w Sali Błękitnej wystąpią Roberto Magris Trio, Maciej Sikała i Marcin Ślusarczyk, Filippo Dall’Asta i Marek Piątek Django Set, Giulia La Rosa Quintet, Andrea, Beneventano i Aldo Joshua, a także Mike del Ferro Trio i Kacper Smoliński z koncertem „Tribute to Toots Thielemans”.

Gwiazdą i gospodarzem Nocy Jazzu w Dworku Białoprądnickim będzie natomiast Marek Pospieszalski. Zaprosi do współpracy znakomitych artystów muzyki nowoczesnej i elektroniki, którzy zaserwują unikatowe spotkanie jazzu z innymi gatunkami muzycznymi.

Największe jazzowe hity w wykonaniu prawdziwych wirtuozów muzyki jazzowej usłyszymy na scenie przy Nowohuckim Centrum Kultury. Swing Revisited, Stanisław Soyka i Arek Skolik TRIO przeniosą słuchaczy do czasów, w których to samo „Hallelujah, I just love her so” śpiewał Ray Charles, „Don’t get around much anymore” Nat King Cole, a „Come Sunday” Mahalia Jackson.

Wszyscy, którzy Noc Jazzu 2023 planują spędzić na terenie Nowej Huty, mogą skierować się do Mistrzejowic na koncert Ethno Jazz Orchestra. To projekt powołany specjalnie na tegoroczną Noc Jazzu. Na słuchających czekają godziny niesamowitego muzycznego spektaklu łączącego egzotyczne brzmienia, jazzowe improwizacje oraz pieśni w wielu językach. Do tego międzynarodowy, multikulturowy skład, wybitni instrumentaliści, improwizacja, jazz i muzyka świata. Koncert odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury im. A. Bursy na os. Tysiąclecia 15.

Na koncerty zapraszają także krakowskie kluby jazzowe: Globus Music Club, Piwnica pod Baranami, Alchemia, Harris Piano Jazz Bar, Strefa oraz Tawerna Żeglarska Stary Port.

Udział w koncertach jest bezpłatny.

Źródła: Strefa Miast