Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Kształty barokowych kopuł porównywał do kształtów kobiecego ciała. Mówił, że to kobieta jest symbolem kościoła. Malarz, rysownik, scenograf, filozof – Jerzy Nowosielski zapisał się na kartach historii polskiego malarstwa. Przyszedł na świat w Krakowie i przez wiele lat był z nim związany. Teraz zyskał mural upamiętniający jego twórczość.

Mural poświęcony Jerzemu Nowosielskiemu, inspirowany obrazem „Sobotni Wypoczynek, powstał przy ul. Lotniczej 22.

Mural poświęcony Jerzemu Nowosielskiemu, inspirowany obrazem „Sobotni Wypoczynek”, powstał przy ul. Lotniczej 22. To właśnie w tej okolicy znajdował się dom Nowosielskich. Do tej pory nie pojawiła tu żadna tablica pamiątkowa czy inna forma upamiętnienia artysty.

Chcieli to zmienić naukowcy z Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci przy Wydziale Polonistyki UJ kierowanego przez prof. Romę Sendykę. W 2022 r., dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Archipelagi Kultury, idea upamiętnienia prac Jerzego Nowosielskiego nabrała realnych wymiarów.

– Ta ściana prosiła się o to, żeby nawiązywać do domu, w którym mieszkał profesor. W trakcie ostatniego dziesięciolecia podejmowane były rozmowy z różnymi osobami w tej sprawie – mówi Roma Sendyka z Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci. – Na szczęście okazało się, że można było je przekształcić w coś konkretnego.

W związku z setną rocznicą urodzin artysty i uchwaleniem przez Sejm RP roku 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego, pomysł został dopracowany i zgłoszony krakowskiemu Zespołowi ds. murali jako projekt nowego muralu.

– Szukałyśmy wszelkich sposobów, żeby to zrealizować. Rozmawiałyśmy z tak dużą liczbą osób, z jaką tylko się da – mówi Małgorzata Kopecka ze Stowarzyszenia Archipelagi Kultury. – Od wszystkich słyszałyśmy dużo ciepłych słów, pomysł się podobał.

„Sobotni Wypoczynek” w powiększonej wersji

Mural został zrealizowany we wrześniu. Na ciemnożółtą ścianę bloku przy ul. Lotniczej 22 artyści z zespołu „101 murali dla Krakowa” przenieśli detale jednego z najbardziej złożonych obrazów Nowosielskiego zatytułowanego „Sobotni Wypoczynek”.

– Chodziło o odtworzenie w maksymalnym zbliżeniu pracy, która została stworzona już wcześniej, tak, aby każda osoba, która zna się na sztuce Jerzego Nowosielskiego, mogła powiedzieć, że to jest dobrze zrobione i że faktycznie oddaje tego ducha, którego on przenosił na swoje prace – mówi Marcin Nawrocki z zespołu „101 murali dla Krakowa”.

Na obrazie można zobaczyć kompozycję zagadkowych kadrów z pustego mieszkania. Pomysłodawcy uważają, że właśnie to dzieło najlepiej wpisuje się w nastrój spokojnego osiedla, przywołuje pamięć o wnętrzach domu artysty, a jednocześnie wiele mówi o nieobecności jego mieszkańców. Co więcej, data powstania „Sobotniego Wypoczynku” upamiętnia pierwszy rok zamieszkiwania Nowosielskich przy ulicy Narzymskiego.

– Obraz jest wyjątkowy – dodaje Roma Sendyka. – Myślę, że przemówi do osób, które przed nim staną i opowie tyle historii, że właściwie trudno się skupić tylko na jednej. Mam nadzieję, że stanie się jednym z takich miejsc w Krakowie, do którego będzie chciało się wracać.

Jerzy Nowosielski był całe życie związany z Krakowem

Jerzy Nowosielski prawie całe życie spędził w Krakowie. To tutaj urodził się w 1923 r., dorastał i studiował, a później, po okresie przebywania wraz z żoną Zofią w Łodzi, w 1962 r. wrócił do Krakowa i zamieszkał na stałe w domu przy ul. Narzymskiego na krakowskich Grzegórzkach. W miejscu, w którym powstawały liczne spośród jego wielkich dzieł, toczyło się też zwykłe, codzienne życie, co pamiętają do dziś jego dawni sąsiedzi z osiedla zwanego czasem Oficerskim, a czasem, dokładniej, Urzędniczym.

Projekt został współfinansowany ze środków Miasta Krakowa. Mural został uroczyście zaprezentowany 24 października o godz. 18.00.

Źródła: Strefa Miast