Ranking „Gmina dobra do życia” to próba odpowiedzi na pytanie, gdzie w Polsce żyje się najlepiej. Miarą jest wskaźnik jakości życia opracowany przez Polską Akademię Nauk. Składają się nań 63 wskaźniki częściowe, oceniające m.in. rynek pracy, warunki mieszkaniowe, zdrowie i bezpieczeństwo, dostępność usług, dziedzictwo, kulturę i rekreację, aktywność społeczną.
Kraków wśród miast na prawach powiatu uplasował się tuż za Warszawą, Sopotem i Wrocławiem. Z pewnością przyczyniły się do tego wielkie inwestycje, choćby transportowe, takie jak budowa nowych linii tramwajowych do Górki Narodowej i Mistrzejowic, rozwój kolei aglomeracyjnej z węzłem przesiadkowym w Grzegórzkach oraz domknięcie trzeciej obwodnicy z oddaną już do użytku Trasą Łagiewnicką. Ale są i inne projekty. Miasto wprowadza pierwszą w Polsce Strefę Czystego Transportu, która po wymianie pieców i zakazie palenia węglem i drewnem będzie kolejnym ważnym krokiem w kierunku poprawy jakości powietrza.
Wprowadzenie i egzekwowanie uchwały krajobrazowej porządkuje przestrzeń miejską, zapobiegając zaśmiecaniu jej nieestetycznymi reklamami. Przykładem współpracy władz z mieszkańcami jest nowatorski projekt Klimatyczny Kwartał powstający na Kazimierzu i w części Grzegórzek. Wprowadza on ideę „miasta 15-minutowego” – takiej organizacji przestrzeni, która zapewni dostęp do wszelkich usług bardzo blisko miejsca zamieszkania. Miasto inwestuje też w infrastrukturę edukacyjną, buduje nowe szkoły, rozwija system żłobków. Otwiera też kolejne centra aktywności seniora. Najstarsi krakowianie mają już do dyspozycji 51 placówek. Powstają nowe parki i kąpieliska (m.in. Bagry, Przylasek Rusiecki, Zakrzówek). Pojawia się infrastruktura sportowa. Dziś mamy już ponad 100 obiektów z 300 boiskami i kilkanaście hal sportowych.
Do dynamicznie rozwijającej się oferty gospodarczej Krakowa dołączyła właśnie Strefa Aktywności Gospodarczej Nowa Huta Przyszłości Podobszar Igołomska-Południe. To pierwsza z dwóch stref realizowanych przez spółkę Kraków Nowa Huta Przyszłości SA. Przykładem ambitnego przedsięwzięcia jest realizacja wartego 45 mln zł projektu o nazwie Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22. W odnowionych budynkach gospodarczych przedsiębiorcy, startupy, twórcy i animatorzy kultury, organizacje pozarządowe i miejskie agendy będą mogły rozwijać współpracę. Co ważne, pomysł stworzenia takiego ośrodka narodził się w trakcie konsultacji społecznych. Jak wiele innych ważnych dla Krakowa projektów.