Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Ostatnie dwie dekady to czas wielu istotnych zmian w krakowskiej kulturze. To zasługa polityki miasta, jak i dostępności funduszy europejskich. Dzięki nim powstało w Krakowie wiele nowych instytucji, a nasze miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce i Europie.

Kraków co roku wydaje na kulturę i opiekę nad zabytkami blisko 5 proc. swojego budżetu.

Kraków co roku wydaje na kulturę i opiekę nad zabytkami blisko 5 proc. swojego budżetu. W 2022 r. była to kwota 340 mln zł, a rok później już 430 mln zł. Działa 29 miejskich instytucji kultury. To ponad 170 jednostek, a razem z sieciami regionalnych, narodowych i prywatnych instytucji mamy więcej niż 500 punktów w różnych częściach Krakowa.

Przez ostatnie dwie dekady miasto wyremontowało wiele obiektów infrastruktury społecznej, które następnie przeznaczono na działania kulturalne. To np. Fort Jugowice, w którym działa Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, dawna Zbrojownia, gdzie znajduje się siedziba Muzeum Fotografii MuFo oraz udostępnienie Rynku Podziemnego − oddziału Muzeum Krakowa.

Powstało wiele nowych obiektów, w tym Tauron Arena oraz ICE Kraków, które świętują w tym roku 10-lecie. Kraków przyciąga światowe gwiazdy muzyki i sportu, organizuje prestiżowe, międzynarodowe wydarzenia i kongresy. Trwa budowa Krakowskiego Centrum Muzyki, która stanie się siedzibą miejskich orkiestr: Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii.

W ostatnich latach bardzo zmieniły się miejskie muzea i galerie. Przeprowadzono w nich wiele inwestycji, trzeba tu wspomnieć choćby o rewitalizacji zabytkowej zajezdni tramwajowej zajmowanej przez Muzeum Inżynierii i Techniki oraz remoncie Bunkra Sztuki. Odnowiono Pałac Krzysztofory, niedawno utworzono Aptekę Designu. Rozpoczęły się nowe wielkie inwestycje: Muzeum KL Plaszow i Muzeum Nowej Huty w dawnym kinie Światowid.

W Krakowie odbywają się renomowane festiwale, m.in. muzyki współczesnej Sacrum Profanum, Festiwal Muzyki Filmowej, Unsound Festiwal i jeden z najwyżej cenionych europejskich festiwali muzyki dawnej Misteria Paschalia. Nie brakuje festiwali filmowych jak OFF Camera, Etiuda i Anima, Krakowski Festiwal Filmowy, oraz literackich Conrada, Miłosza, Komiksu.

Możliwość uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych wysokiej jakości, bezpłatnie lub za przysłowiową złotówkę, zapewnia cykl Krakowskie Noce. W ubiegłym roku uczestniczyło w nim ok. 200 tys. osób.

Źródła: Strefa Miast