Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Aż w 36 gminach od 10 maja do 17 czerwca zostanie przeprowadzone kompleksowe badania ruchu 2023. Po nim powstanie raport zawierający opis zachowań komunikacyjnych mieszkańców krakowskiego obszaru metropolitalnego i plany, dzięki którym miasto będzie się ubiegać o środki z UE.

Aż w 36 gminach od 10 maja do 17 czerwca zostanie przeprowadzone kompleksowe badania ruchu 2023.

Ankieterzy zapukają do 10 tys. losowo wybranych gospodarstwa domowych, z których 6 tys. będzie się znajdować na terenie Krakowa, a pozostałe 4 tys. w strefie podmiejskiej. Wywiady będą przeprowadzać od 10 maja do 17 czerwca w każdą środę, czwartek i piątek po godz. 17.00 oraz w soboty po godz. 10.00. Będą chcieli rozmawiać z wszystkimi obecnymi mieszkańcami powyżej szóstego roku życia.

Dodatkowo zostanie przeprowadzonych 800 krótkich ankiet na parkingach Park+Ride/Bike+Ride. We wtorki, środy i czwartki w godz. 6.00–9.00 oraz 15.00–17.00 ankieterzy będą pytać użytkowników parkingów o aktualnie realizowaną podróż.

Każdy ankieter działający na zlecenie Krakowa będzie miał w widocznym miejscu identyfikator zawierający: zdjęcie, imię i nazwisko, numer służbowy, nazwę i pieczęć pracodawcy, dane i pieczęć Krakowa, nazwę projektu, numer kontaktowy do kierownika badań, a także list polecający prezydenta miasta Krakowa.

W wyniku badań powstanie szczegółowy raport opisujący zachowania komunikacyjne mieszkańców krakowskiego obszaru metropolitalnego. Na podstawie raportu zostanie opracowany model ruchu systemu transportowego Krakowa i obszaru metropolitalnego, a także Plan Zrównoważonej Mobilności Metropolii Krakowskiej. Będą one podstawą do ubiegania się o pozyskanie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej na projekty związane z systemem transportowym na lata 2021–2027, czyli na budowę i rozbudowę węzłów przesiadkowych, parkingów P&R, tras rowerowych oraz modernizację taboru.

Źródła: Strefa Miast