Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Przestrzeń teatralna i centrum spotkań – takie funkcje ma pełnić Teatralny Instytut Młodych Teatru Ludowego, który powstał po rewitalizacji dawnej Sceny Stolarnia.

W nowym budynku oprócz przestrzeni teatralnej będzie działać centrum spotkań i dialogu dla widzów, którzy staną się aktywnymi współtwórcami spektakli.

W nowym budynku oprócz przestrzeni teatralnej będzie działać centrum spotkań i dialogu dla widzów, którzy staną się aktywnymi współtwórcami spektakli. Nie zabraknie warsztatów tematycznych oraz spotkań z psychologami i pedagogami teatru.

– To nie tylko nowe miejsce, ale również kiełkująca od dawna idea stworzenia przestrzeni dla młodych widzów. Młodzież będzie teraz mogła rozkwitnąć w nowych formach artystycznych i śmiałych realizacjach – mówi Małgorzata Bogajewska, dyrektorka Teatru Ludowego.

Jedną z pierwszych premier Teatralnego Instytutu Młodych będzie spektakl „Kruk z Tower” w reżyserii Darii Kopiec na podstawie tekstu Andrieja Iwanowa. To skierowana do młodzieży licealnej i dorosłych opowieść o pełnej bólu, toksycznej miłości relacji syna z matką. Każdemu spektaklowi będą towarzyszyć warsztaty prowadzone przez pedagogów teatralnych. Będzie to nie tylko rodzaj komentarza do przedstawienia, ale także okazja do dialogu i przepracowania tematów, jakie ze sobą niesie.

Zależy nam, aby realizacje teatralne skierowane do nastolatków dotykały ważnych, bliskich im, często również trudnych tematów. Wiąże się to z odpowiedzialnością za odbiorcę, który nie powinien po spektaklu zostać sam, lecz mieć okazję do wyrażenia swojej opinii, podzielenia się przemyśleniami i zadania pojawiających się pytań – podkreśla Małgorzata Bogajewska.

Kolejne premiery TIM-u na nadchodzący sezon to spektakle, których wspólnym mianownikiem jest młodość, wyobraźnia, wchodzenie w dorosłość, zostawianie za sobą beztroski i niewinności dzieciństwa. Wystawione zostaną m.in. „Preskot” w reżyserii Mateusza Przyłęckiego, „Aktorzy prowincjnalni” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego i „Piaskownica” w reżyserii Błażeja Biegasiewicza.

Źródła: Strefa Miast