Podczas najbliższych wyborów samorządowych Polacy będą głosować na członków rad gmin, powiatów oraz sejmików województw, a także przedstawicieli samorządów, czyli wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
W Krakowie wydłuża się lista chętnych do objęcia prezydentury miasta. Swój start w wyborach ogłosili: poseł Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Stanisław Mazur, bezpartyjny wiceprezydent Krakowa – Andrzej Kulig, bezpartyjny kandydat Łukasz Gibała oraz aktywista Mateusz Jaśko.
Aktualny prezydent Jacek Majchrowski zdecydował, że nie wystartuje kolejny raz w nadchodzących wyborach.
– Nie zamierzam kandydować. Mam 77 lat. Jeżeli bym chciał wystartować, kończyłbym kadencję w wieku 82 lat. Nie chciałbym wyglądać tak, jak niektórzy politycy, co prawda na skalę międzynarodową, a uważam, że np. bycie prezydentem tylko przez pół kadencji byłoby czymś, co jest niewłaściwie – mówił na briefingu prasowym.
Niedawno od pierwszego ślubowania Majchrowskiego minęło 21 lat! Wielu młodszych krakowian nie pamięta innego prezydenta niż on.
– Bycie prezydentem to nie jest, tak jak niektórzy uważają, jeżdżenie Lexusem i chodzenie po rautach. To nie tylko splendory, ale praca na okrągło przez cały tydzień od rana do wieczora – mówił Majchrowski i dodał, że teraz chciałby poświęcić więcej czasu rodzinie, w tym swoim wnukom.
Wybory samorządowe 2024. Jak głosować?
Aby zagłosować w wyborach samorządowych w Krakowie, trzeba spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musimy być osobą stale zamieszkującą na terenie miasta. W wyborach tych nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania, ani pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania.
Cały czas można zaktualizować swój adres w Centralnym Rejestrze Wyborców. Wystarczy złożyć wniosek o zameldowanie na pobyt stały albo o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.
Możemy to zrobić poprzez:
● zameldowanie się na pobyt stały (w urzędzie lub online, dotyczy tylko obywateli polskich)
● złożenie wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (w urzędzie lub online – należy dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające fakt stałego zamieszkiwania pod tym adresem, np. imienne rachunki za media w tym lokalu, dokumenty potwierdzające własność, pierwsza strona swojego rozliczenia podatkowego z tym adresem).
Wnioski papierowe można składać we właściwych referatach Wydziału Spraw Administracyjnych od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.40–18.00.
Z uwagi na spodziewaną wysoką frekwencję i dużą liczbę wniosków składanych bezpośrednio przed wyborami, najlepiej nie zwlekać z tymi czynnościami do ostatniej chwili.