Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Uroczyste otwarcie parku już 2 lipca punktualnie o godz. 14. Na imprezę zaprasza miasto Kraków i Fundacja Wisławy Szymborskiej. Będzie wielki, wesoły piknik pełen atrakcji dla każdego. Zabraknie tylko nudy.

„Wolę kolor zielony pisała Wisława Szymborska w wierszu „Możliwości. I tej zieleni nie zabraknie w nowo otwartym parku.

Utworzony przez miasto park powstał dzięki inicjatywie, którą w ramach budżetu obywatelskiego poparło blisko 9 tys. krakowian. Kiedy pojawił się pomysł, by park otrzymał imię poetki, aprobatę wyraziło 3360 osób z całej Polski, podpisując petycję „Tak dla parku im. Wisławy Szymborskiej”.

– Cieszę się, że nasze miasto nie wzniosło pomnika Wisławy Szymborskiej, ale że jej pomnik zasiało i posadziło. Upamiętniło ją w takiej formie, która – jestem przekonany – jej by najbardziej odpowiadała – mówi Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej. – W parku można przeżyć radość czytania, a może i pisania. Leżeć na trawie i podziwiać paradujące nad nami chmury. Rozmawiać z kamieniem lub wsłuchiwać się w milczenie roślin. Zakochać się od pierwszego wejrzenia, miłością najlepiej szczęśliwą. Przyglądać się cudom pierwszym lepszym. Rozważać możliwości. Zdumiewać się. Na wszelki wypadek powątpiewać, czy to, co ważne, ważniejsze jest od nieważnego. W niedzielę – dziękować swojemu sercu, że nie marudzi. Czytać listy umarłych. Dzielić się wrażeniami z teatru. Obmyślać świat – wydanie drugie. I pamiętać, że nic dwa razy się nie zdarza. I nie zdarzy.

„Wolę kolor zielony” pisała Wisława Szymborska w wierszu „Możliwości”. I tej zieleni nie zabraknie w nowo otwartym parku. Zamiast betonowego parkingu powstała przyjazna przestrzeń podzielona na różnobarwne ogrody. Nic nie dzieje się tu przypadkowo. Niewielki sad z drzewami owocowymi to nawiązanie do sadów karmelitów, które kiedyś tu się znajdowały. Półokrągły trawnik z rabatą to nawiązanie do placu apelowego austriackich koszar. Wzdłuż głównej alei płynie opadający kaskadowo strumyk. Woda retencjonowana z dachu pobliskiej biblioteki będzie służyła do podlewania roślin. Nie zabraknie części leśnej dającej schronienie w cieplejsze dni.

Wśród zieleni znajdziemy cytaty z wiersza „Możliwości”. Obok parku, na ścianie budynku przy ul. Karmelickiej 28 powstaje mural zaprojektowany przez grafików firmy Medicine. W jego centrum jest wiersz „Nic dwa razy”, obok grafiki korespondujące z kolażami. Odwiedzając park, będzie można usiąść na ławce i oddać się lekturze ulubionej książki. O dostęp do ciekawych lektur zadba sąsiadująca z parkiem Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

W kolorowym ogrodzie w samym centrum miasta pojawiło się aż 125 drzew, m.in. klonów, grabów, topoli, kasztanowców, a także jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Posadzono ponad 1,6 tys. krzewów, w tym bez czarny, lilaki, kaliny, hortensje, róże i porzeczki. Przygotowujący park Zarząd Zieleni Miejskiej zasadził też ponad 18 tys. bylin i ponad 70 tys. cebul. WOS

Park Wisławy Szymborskiej. Co się będzie działo w niedzielę?

• O godz. 10.00 rozpocznie się spacer tematyczny: Szlakiem Szymborskiej we wspomnieniach. Poprowadzi go przewodniczka Agnieszka Kuźma.

• W godz. 11.00–15.00 na zabawy literackie, warsztaty i konkurs na lepieje zaprasza Biblioteka Kraków. Na stoisku księgarni De RevolutionibusBooks znajdziemy wydawnictwa i gadżety związane z noblistką, a na stoisku Medicine przedpremierowo kupimy ubrania z kolekcji przygotowanej z okazji 100. rocznicy urodzin poetki. Tych, którzy zastanawiają się, jakie lody lubiła poetka, zapraszamy do punktu przygotowanego przez firmę Good Lood.

• O godz. 14.00 nastąpi oficjalne otwarcie z udziałem władz miasta i przedstawicieli Fundacji im. Wisławy Szymborskiej, Senatu RP i aktywistów miejskich. Wybrane utwory poetki odczytają aktorzy teatrów Bagatela i Groteska, jej ulubione standardy jazzowe zagra Luka Mazur Quartet.

• Na terenie parku można będzie oglądać wystawę podsumowującą 10 lat Budżetu Obywatelskiego miasta Krakowa. Przedstawiciele dzielnicy będą rozdawać „Spacerownik”, a ZZM mapy „Trasy spacerowej szlakiem Wisławy Szymborskiej” i „Zielonych miejsc Krakowa”. Realizację pikniku koordynuje Krakowskie Forum Kultury.

Źródła: Strefa Miast