Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Kraków wkroczy w sierpień tanecznym krokiem! A to za sprawą Krakowskiego Festiwalu Tańca, który odbędzie się pod hasłem „Tu i teraz w nieskończoność”. Ci, którzy wolą nieco spokojniejsze brzmienia, mogą wziąć udział w bezpłatnym festiwalu muzyki sacrum, czyli Musica Divina 2022: Tenebrae. Muzyczne przeżycia czekają nas także podczas letniego (i romantycznego) festiwalu Wawel o zmierzchu.

krakowski festiwal tanca

Krakowski Festiwal Tańca – najważniejsza idea festiwalu to uwolnienie energii twórczej tancerzy, artystów i choreografów oraz ukazanie współczesnego tańca w relacji z innymi dziedzinami sztuki. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Tu i teraz w nieskończoność”, a jej program obejmuje m.in. polskie i zagraniczne spektakle taneczne, warsztaty ruchowe, wykłady, spotkania online oraz wydarzenia towarzyszące. Program festiwalu będzie realizowany w Nowohuckim Centrum Kultury oraz w klubie Hevre.

1–7 sierpnia, Nowohuckie Centrum Kultury, Hevre

Program festiwalu dostępny jest na stronie: https://nck.krakow.pl/kcc/krakowski-festiwal-tanca-2022/

Musica Divina 2022: Tenebrae – festiwal, który dotyka sfery sacrum, potrwa od 2 do 7 sierpnia. W ramach wydarzenia odbędą się liczne koncerty w wybranych, krakowskich kościołach. Festiwal rozpoczną słynne „Lamentacje” Emilio de Cavalieriego w wykonaniu Profetti Della Quinta. Śpiewane czytania biblijne stanowiły ważną część Ciemnych Jutrzni, czyli nabożeństw porannych, które były odprawiane w czasie Triduum Paschalnego. Kolejnego dnia w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego odbędzie się msza święta, w czasie której zaśpiewa estoński zespół Linnamuusikud. Na repertuar wykonany podczas liturgii złożą się m.in. kompozycje Antoniusa Brumela i Adriana Willaerta. Wszystkie dni festiwalu będą równie bogate w sakralne akcenty i pozwolą na przeżycie kolejnych uniesień duchowych.

Musica Divina to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ jego organizatorzy podkreślają, że koncerty w ramach festiwalu zawsze były i będą bezpłatne. Wynika to m.in. z przekonania, że przestrzeń sakralna, szczególnie ta, która jest wciąż przeznaczona głównie dla liturgii i modlitwy, nie powinna być wykorzystywana do celów komercyjnych. Jest to pierwszy w Polsce Festiwal Społeczny, który bazuje i opiera się na finansowaniu oddolnym.

Na wszystkie wydarzenia festiwalu Musica Divina obowiązują bezpłatne wejściówki.

Program festiwalu dostępny jest na stronie: https://musicadivina.pl/

2 – 7 sierpnia, Musica Divina 2022: Tenebrae

Wawel o zmierzchu – ideą przewodnią tegorocznego festiwalu muzycznego będzie: romantyczność. Dlatego oferta programowa 15. edycji skupia się na twórczości kompozytorów romantycznych: Fryderyka Chopina, Juliusza Zarębskiego i Edwarda Griega czy „romantyzującego modernisty” – Karola Szymanowskiego (w 140. rocznicę urodzin).

Równocześnie romantyczna tradycja spotka się ze współczesnością w utworach Grażyny Bacewicz czy Marka Stachowskiego. Ważnym aspektem letniego festiwalu jest jego wyjątkowa oprawa – wszystkie koncerty odbywają się na rozświetlonym Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Wyjątkowa muzyka doskonale podkreśla walor historyczny – to połączenie zapewnia uczestnikom udział w niezwykłym wydarzeniu. Program festiwalu dostępny jest na stronie: https://wawel.krakow.pl/cykl/wawel-o-zmierzchu

5 – 14 sierpnia, Zamek Królewski na Wawelu

Bilety: normalny 60 zł, ulgowy 40 zł

Nie taki smok straszny jak go… mappują – legendarny smok wawelski wypełznie ze swej jamy i tym razem ulokuje się na ścianie krakowskiego magistratu. Z okazji 50-lecia umieszczenia u podnóża Wawelu pomnika smoka wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego, Miasto Kraków przygotowało kampanię „Kraków Cię zasmoczy”. Akcja obejmuje m.in. widowiskowe wizualizacje w doskonałej oprawie muzycznej, które przedstawią historię smoka wawelskiego. Projekcje będzie można podziwiać na frontowej ścianie pałacu Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych.

Projekcje będzie można zobaczyć w nocy z 6 na 7 sierpnia w godz. 21.00 – 2.00.

Smocza projekcja na co dzień służy jako oprawa wizualna spektaklu „Smok” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Źródła: materiały prasowe