Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Działanie popularnych serwisów do rezerwacji noclegów i uruchomienie tanich linii lotniczych znacznie zwiększyło wynajem lokali w celach turystycznych. Kraków oraz Sopot chcą uregulować kwestię najmu krótkoterminowego. W tej sprawie podjęto kolejne kroki.

Za niedopełnienie obowiązków grożą wysokie sankcje zarówno dla platform, jak i gospodarzy obiektów

Władze wielu miast żyjących z turystyki, narzekają na to, że przeznaczenie mieszkań dla turystów w ramach wynajmu krótkoterminowego, powoduje duży wzrost czynszów. Wiąże się to także ze zmniejszenie liczby mieszkań na rynku najmu długoterminowego.

Właśnie dlatego niektóre miasta europejskie wprowadziły opłaty za wynajmowanie mieszkań turystom albo rozważają zakazanie działalności popularnym platformom internetowym, które kontaktują turystów z właścicielami mieszkań do kilkudniowego najmu.

Sytuację chcę unormować także Kraków i Sopot. Prezydent Jacek Majchrowski i p.o. prezydenta Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim zwrócili się z prośbą do ministra sportu i turystyki Sławomira Nitrasa o powołanie zespołu, który zająłby się pilnym przygotowaniem zmian w ustawie o kilkudniowym najmie turystycznym.

– Zdajemy sobie sprawę, że problem turystycznego najmu krótkoterminowego nie dotyczy wszystkich miast w Polsce. Nie możemy go jednak bagatelizować i doprowadzić do sytuacji kryzysowej, z jaką muszą się zmagać europejskie miasta atrakcyjnie turystycznie – napisał prezydent Krakowa i p.o. prezydenta Sopotu w liście do Ministra Sportu i Turystyki.

Postulują również o możliwość udziału przedstawicieli Sopotu i Krakowa w przyszłych konsultacjach.

– Mając na uwadze dobro obywateli, wierzymy, że uda się wypracować takie rozwiązania, które pogodzą w sobie interesy zarówno właścicieli lokali przeznaczonych na krótkotrwały najem, jak też stałych mieszkańców oraz turystów – dodają.

Nowe przepisy przykręcą śrubę

Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski wypracowały długo wyczekiwany konsensus. Nowe przepisy pozwolą samorządom na skuteczniejszą walkę z nielegalnym najmem. Porozumienie ma doprowadzić do przejrzystej działalności platform internetowych oferujących wynajem na terenie Unii.

Nowe przepisy wprowadzą m.in. niepowtarzalny numer rejestracyjny dla obiektu, który obowiązkowo zamieszczany będzie w ofercie najmu. Platformy internetowe będą zobowiązane udostępniać samorządom dane dotyczące gospodarzy obiektów, a także takie statystyki, jak liczba wynajętych noclegów czy liczba obsłużonych gości.

Za niedopełnienie obowiązków grożą wysokie sankcje zarówno dla platform, jak i gospodarzy obiektów. Platformy będą także musiały nie tylko zamieszczać numery rejestracyjne przy ofercie, ale również losowo weryfikować, czy gospodarze tych obiektów dokonują niezbędnej rejestracji i umieszczają prawidłowe numery.

Źródła: Strefa Miast