Kartony, pudełka, papier lub foliopaki po odebranych i rozpakowanych przesyłkach – okolice paczkomatów toną w śmieciach! Opakowania porzucane są w koszach ulicznych, na trawnikach, chodnikach lub bezpośrednio za automatami. Nawet zwiększająca się liczba ulicznych śmietników nie pomaga – są one notorycznie zapełniane niezgodnie z przeznaczeniem. Służą przecież do wyrzucania niewielkich opakowań po zjedzonym produkcie lub wypitym napoju na ulicy, zużytych gum do żucia czy biletów komunikacji miejskiej.
Zgniecione kartony czy pudełka, które w nich lądują, mają dużą objętość. Powoduje to natychmiastowe wypełnienie kosza, a to sprawia, że muszą być jeszcze częściej opróżniane. Właśnie dlatego wzrastają koszty utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, a okolica wygląda na zaniedbaną.
Kraków widzi ten problem i chce działać w kierunku zwiększania świadomości ekologicznej mieszkańców.
– Liczne zgłoszenia krakowian i nasze kontrole spowodowały, że zaczęliśmy pracę nad rozwiązaniem tej sytuacji – mówi Michał Kryniewski z Urzędu Miasta Krakowa. – Nasza współpraca między miastem Kraków a firmą InPost polega na tym, że na ekranach urządzenia InPost Paczkomaty pojawiają się infografiki informacyjne. Dodatkowo w aplikacjach mobilnych wyświetlane są wiadomości push. Przez firmę stosowany jest także mailing targetowany, który nakazuje zabieranie ze sobą do domu całych przesyłek wraz z opakowaniami.
Kampania społeczna ma na celu zwrócenie uwagi na prawidłowe postępowanie z opakowaniami po skorzystaniu z paczkomatów. Grafika na urządzeniach zachęca do otwarcia paczki w domu i ponownego wykorzystania jej opakowania, np. do wysłania kolejnej przesyłki. Kampanią zostaną objęte urządzenia InPost w kilkunastu lokalizacjach Krakowa, gdzie zaobserwowano pozostawianie opakowań. Są to:
● os. Spółdzielcze 9a – KRA312M
● ul. Bobrzeckiej 8 – KRA147M
● ul. Lea 116 – KRA168M
● ul. Niska 2 – KRA70M
● ul. Prądnicka naprzeciwko nr 20a – KRA265M
● ul. Strzelców 28 – KRA16A
● ul. Wielicka 28 – KRA04N
● ul. Wielicka – Wolska – KRA255M
● ul. Wielopole 30 – KRA05H
● ul. Zamoyskiego – KRA35M
Michał Kryniewski z Urzędu Miasta dodaje: – Mamy nadzieję, że zmniejszy się zanieczyszczenie wokół tych urządzeń. Dodatkowo zmniejszą się koszty związane z utrzymaniem czystości na terenie miasta, a opakowania będą mogły być ponownie wykorzystane.