Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Zakaz rozdawania ulotek, ustawiania foodtracków w jaskrawych kolorach, wolnostojących paczkomatów i bankomatów, chaotycznego rozmieszczania reklam i odtwarzania muzyki w ogródkach gastronomicznych. Już września powstanie park kulturowy na terenie Kazimierza i Stradomia. Wszystko po to, by chronić unikalne dziedzictwo tych miejsc.

Powstanie parku kulturowego na Kazimierzu to sposób na ochronę zabytkowej dzielnicy

Co to jest park kulturowy? Najogólniej można powiedzieć, że to zabytkowy obszar, który wymaga specjalnej troski i specjalnych rozwiązań prawnych. Powoływanie parków kulturowych jest sposobem na zarządzanie zabytkową przestrzenią oraz narzędziem do poprawy wizerunku danego miejsca - ma służyć m.in. walce z chaosem reklamowym w przestrzeni publicznej. Taka forma ochrony dziedzictwa kulturowego została przewidziana w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (obok wpisu do rejestru zabytków, uznania za pomnik historii czy odpowiedniego zapisu w planie zagospodarowania przestrzennego).

Od 2010 r. Kraków sukcesywnie obejmuje kolejne obszary przepisami o parkach kulturowych. Po wprowadzeniu wytycznych w zakresie szczególnej ochrony Starego Miasta oraz Nowej Huty, przyszła pora na rewolucję estetyczną na terenie Kazimierza i Stradomia. Nowy park kulturowy obejmuje także część lewobrzeżnych Bulwarów Wiślanych. Kazimierz i Stradom znajdują się w obrębie obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wchodzą również w skład historycznego zespołu miasta, uznanego za pomnik historii. Ochroną został objęty obszar o łącznej powierzchni przeszło 140 hektarów.

Uchwała w tej sprawie została przegłosowana przez Radę Miasta w kwietniu, a wejdzie w życie już 1 września. Oznacza to, że wszelkie nowe obiekty i elementy zagospodarowania przestrzeni (m.in. tablice i urządzenia reklamowe), które pojawią się na obszarze chronionym po tej dacie, będą musiały zachować zgodność z zapisami tego dokumentu. W odniesieniu do obiektów i elementów już funkcjonujących na tym terenie, nowe regulacje i przepisy będą stosowane od 1 września 2023 r.

Powstanie parku kulturowego na terenie Kazimierza i Stradomia w praktyce oznaczać będzie głównie zmiany wizualne i estetyczne, a wprowadzenie nowych regulacji będzie miało znaczący wpływ m.in. na sposób prowadzenia działalności usługowej i handlowej, funkcjonowanie ogródków gastronomicznych, estetykę elewacji budynków oraz zasady umieszczania szyldów, tablic i urządzeń reklamowych.

Poza targowiskami miejskimi zakazana będzie sprzedaż "z ręki". Pojawi się też zakaz lokalizowania wolnostojących bankomatów, automatów sprzedających lub przechowujących towary, automatów przechowujących przesyłki. Nie będzie można rozdawać ulotek i nagabywać przechodniów. Handel w bramach będzie zakazany. Foodtracki będą mogły parkować tylko w określonych miejscach, nie będą przy tym mogły mieć jaskrawej kolorystyki.

Cały szereg obostrzeń obejmie ogródki gastronomiczne. Nie będzie można w nich m.in. umieszczać urządzeń gastronomicznych, stoisk handlowych, urządzeń nagłaśniających oraz stosowania podestów i sztucznych wykładzin. Czasze parasoli będą musiały być jednolite kolorystycznie, bez elementów graficznych i wzorów. Ogródki będą mogły być otwarte w określonych godzinach - od niedzieli do czwartku, do 22, od piątku do soboty i w dni poprzedzające dzień wolny od pracy, do godz. 24.

Źródła: UM Kraków