Co to jest park kulturowy? Najogólniej można powiedzieć, że to zabytkowy obszar, który wymaga specjalnej troski i specjalnych rozwiązań prawnych. Powoływanie parków kulturowych jest sposobem na zarządzanie zabytkową przestrzenią oraz narzędziem do poprawy wizerunku danego miejsca - ma służyć m.in. walce z chaosem reklamowym w przestrzeni publicznej. Taka forma ochrony dziedzictwa kulturowego została przewidziana w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (obok wpisu do rejestru zabytków, uznania za pomnik historii czy odpowiedniego zapisu w planie zagospodarowania przestrzennego).
Od 2010 r. Kraków sukcesywnie obejmuje kolejne obszary przepisami o parkach kulturowych. Po wprowadzeniu wytycznych w zakresie szczególnej ochrony Starego Miasta oraz Nowej Huty, przyszła pora na rewolucję estetyczną na terenie Kazimierza i Stradomia. Nowy park kulturowy obejmuje także część lewobrzeżnych Bulwarów Wiślanych. Kazimierz i Stradom znajdują się w obrębie obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wchodzą również w skład historycznego zespołu miasta, uznanego za pomnik historii. Ochroną został objęty obszar o łącznej powierzchni przeszło 140 hektarów.
Uchwała w tej sprawie została przegłosowana przez Radę Miasta w kwietniu, a wejdzie w życie już 1 września. Oznacza to, że wszelkie nowe obiekty i elementy zagospodarowania przestrzeni (m.in. tablice i urządzenia reklamowe), które pojawią się na obszarze chronionym po tej dacie, będą musiały zachować zgodność z zapisami tego dokumentu. W odniesieniu do obiektów i elementów już funkcjonujących na tym terenie, nowe regulacje i przepisy będą stosowane od 1 września 2023 r.
Powstanie parku kulturowego na terenie Kazimierza i Stradomia w praktyce oznaczać będzie głównie zmiany wizualne i estetyczne, a wprowadzenie nowych regulacji będzie miało znaczący wpływ m.in. na sposób prowadzenia działalności usługowej i handlowej, funkcjonowanie ogródków gastronomicznych, estetykę elewacji budynków oraz zasady umieszczania szyldów, tablic i urządzeń reklamowych.
Poza targowiskami miejskimi zakazana będzie sprzedaż "z ręki". Pojawi się też zakaz lokalizowania wolnostojących bankomatów, automatów sprzedających lub przechowujących towary, automatów przechowujących przesyłki. Nie będzie można rozdawać ulotek i nagabywać przechodniów. Handel w bramach będzie zakazany. Foodtracki będą mogły parkować tylko w określonych miejscach, nie będą przy tym mogły mieć jaskrawej kolorystyki.
Cały szereg obostrzeń obejmie ogródki gastronomiczne. Nie będzie można w nich m.in. umieszczać urządzeń gastronomicznych, stoisk handlowych, urządzeń nagłaśniających oraz stosowania podestów i sztucznych wykładzin. Czasze parasoli będą musiały być jednolite kolorystycznie, bez elementów graficznych i wzorów. Ogródki będą mogły być otwarte w określonych godzinach - od niedzieli do czwartku, do 22, od piątku do soboty i w dni poprzedzające dzień wolny od pracy, do godz. 24.