Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Właściciele ogródków kawiarnianych w centrum Krakowa muszą mieć odpowiednie zezwolenia, które potwierdzają możliwość zajęcia pasa drogowego. Problem w tym, że wielu z nich nie stosuje się do tych przepisów. Trwają kontrole – miasto przeprowadziło ich już ponad 300. Posypały się kary finansowe.

W tym roku ZDMK przeprowadził już ponad 300 kontroli ogródków.

Kontrola polega na sprawdzeniu, czy właściciel ogródka uzyskał zezwolenie na zajęcie pasa drogowego w formie decyzji administracyjnej. Aby uzyskać zezwolenie na otwarcie ogródka, niezbędne jest dostarczenie wniosku wraz z załącznikami – Procedura ZDMK-26. Jeżeli takie zezwolenie jest, Zarząd Dróg Miasta Krakowa weryfikuje, czy zadeklarowana powierzchnia zgadza się z powierzchnią rzeczywistą. Inspektorzy wykonują pomiary zajęcia pasa drogowego oraz fotografują, a następnie rozmawiają z właścicielem.

– Aby uzyskać zgodę na zajęcie pasa drogowego, należy złożyć komplet dokumentów, które znajdują się na stronie internetowej Zarządu Dróg Miasta Krakowa Krakowa – mówi Aleksandra Motoła z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. – Kontrole, które prowadzimy mają przede wszystkim podnieść bezpieczeństwo pieszych.

W przypadku, gdy ogródek ma większą powierzchnię niż wskazana w decyzji, bądź nie posiada zezwolenia, ZDMK wszczyna stosowne postępowanie zmierzające do naliczenia opłaty karnej.

Kontrole wykonywane są w ramach codziennych zadań inspektorów od poniedziałku do piątku, a w okresie letnim prowadzone są dodatkowe kontrole w piątki i soboty w godzinach popołudniowych i wieczornych.

– Bardzo często w tych kontrolach współpracujemy ze Strażą Miejską. Widzimy pierwsze efekty, jest dużo mniej zajęć bez zezwoleń zarządcy drogi – dodaje Aleksandra Motoła.

W tym roku ZDMK przeprowadził już ponad 300 kontroli tego typu miejsc.

ZDMK zachęca mieszkańców Krakowa do zgłaszania nieprawidłowości związanych z nielegalnym zajmowaniem pasa drogowego. Informacje oraz wnioski o weryfikację legalności działania można zgłaszać za pośrednictwem infolinii: 12 616 75 55.

Źródła: Strefa Miast