Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Kursy języka polskiego, dodatkowe miejsca w przedszkolach, zajęcia integracyjne dla wszystkich chętnych, tworzenie stres relaksu czy szkolne wyprawki. Ponad 105 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy skorzystało w ciągu roku z bezpłatnego wsparcia integracyjnego w ramach programu „Kraków wspólnie”.

Zakończenie projektu „Kraków wspólnie nie oznacza końca działań integracyjnych na rzecz uchodźców.

Miasto od początku wojny bardzo angażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Działania w projekcie „Kraków wspólnie” realizowało ponad 300 szkół, przedszkoli, domów kultury, klubów sportowych i organizacji pozarządowych. Ich przedstawiciele spotkali się w poniedziałek, 26 czerwca w Kamienicy Szarej na Rynku Głównym, aby podsumować współpracę w ramach programu, który właśnie dobiega końca.

– Bez zaangażowania tych instytucji i ogromu pracy nie udałoby się pomóc tak wielu osobom – podkreśla Maria Wojtacha, dyrektor Fundacji IB Polska.

Pomoc obejmowała m.in. zajęcia integracyjne w trakcie ferii, wakacji i w czasie roku szkolnego. Łącznie wzięło w nich udział 19,5 tys. osób, a w kursach języka polskiego 1389 uczniów. Do młodych uchodźców trafiło ponad 7 tys. wyprawek i tabletów, aby dodatkowo wspomóc ich proces edukacji. Doposażono też 259 szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz młodzieżowych domów kultury. Przygotowywano specjalne strefy relaksu, które miały wspierać integrację i pozwolić na złapanie oddechu po trudnym dniu w szkole.

W przedszkolach niesamorządowych zapewniono dodatkowe miejsca 361 dzieciom. Natomiast w krakowskich szkołach uczy się nadal około 8 tys. uchodźców, niektórzy kontynuują naukę zdalną w Ukrainie.

– Jedna trzecia uczestników naszych zajęć nie chodzi do polskich szkół – mówi Anastazija Czerniawska z Centrum Edukacyjnego SWP, które prowadziło kursy polskiego. – Wielu z nich prawie nie wychodziło z domów, a udział w zajęciach był okazją do zrobienia czegoś ciekawego, poznania Krakowa i nawiązania relacji koleżeńskich z rówieśnikami.

W większości zajęć bezpłatnie mogły uczestniczyć wszystkie dzieci i młodzież niezależnie od ich narodowości i tego, od jak dawna mieszkają w Krakowie.

– Głównym celem było ułatwienie młodym uchodźcom odnalezienia się w naszym mieście, a przecież nie można się integrować osobno – dodaje Maria Wojtacha.

Zakończenie projektu „Kraków wspólnie” nie oznacza końca działań integracyjnych na rzecz uchodźców. Fundacja Internationaler Bund Polska nadal prowadzi w Krakowie: Centrum Wielokulturowe, Miejsce Otwarte, Szafę Dobra, a od września działalność rozpocznie Centrum Edukacji i Wsparcia na os. Górali 24.

Źródła: Strefa Miast