Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Cudeńka małej architektury z tradycyjnego Konkursu Szopek Krakowskich kolejny raz zachwycą krakowian. Tradycyjne szopki krakowskie tchną ducha świąt Bożego Narodzenia na miejskie place i ulice! Do 5 lutego 2023 r. można je podziwiać w miejskiej przestrzeni: w witrynach sklepów, restauracji, księgarni i kawiarni.

Przygotowanie krakowskiej szopki trwa około 3-4 miesięcy wytężonej pracy

Szopka krakowska jest zbudowana z elementów przedstawionych w baśniowy sposób. Szopkarze często sięgają po najbardziej rozpoznawalny symbol Krakowa, czyli wieżę Mariacką. Można ją jednak przedstawić na setki sposobów! I właśnie to jest najpiękniejsze w krakowskich szopkach.

– Przygotowanie takiej miniaturowej szopki trwa około 3-4 miesięcy wytężonej pracy, wieczorami – mówi jeden z uczestników tegorocznego Konkursu Szopki Krakowskiej. – Potrzeba, jak wiadomo, trochę dyscypliny, cierpliwości, samozaparcia, żeby siedzieć i robić, chociaż to jest sama przyjemność pracować nad taką szopką.

Muzeum Krakowa przygotowało wyjątkowy spacer śladem szopki krakowskiej, który towarzyszy 80. Jubileuszowemu Konkursowi Szopek Krakowskich i Wystawie pokonkursowej. W miejskiej przestrzeni znajdziemy blisko czterdzieści szopek krakowskich!

Gdzie szukać krakowskich szopek?

Misternie zdobione szopki znajdziemy w kilkudziesięciu punktach Krakowa. Wystarczy udać się na ulicę św. Filipa 18, gdzie w Hotelu Indigo możemy podziwiać szopkę Piotra Michalczyka. Wzrok przykuwa dynamicznie poruszająca się scenka, w której krakowskie dziewczęta i chłopcy, trzymając się za ręce, wirują wokół słomianego chochoła.

U wylotu ulicy Długiej, w księgarni Pod Globusem, błyszczy natomiast szopka autorstwa Mariana Dłużniewskiego. Dostrzeżemy w niej figurkę papieża, do którego

zbliżają się dwaj górale z ciupagami. Na skąpanych w zimowej aurze Plantach, u wylotu ulicy Sławkowskiej, możemy zobaczyć dwustronną szopkę Pawła Nawały z elementami gotyckiej architektury nieodległego kościoła św. Marka. A to tylko kilka z pięknych szopek ukrytych na krakowskich ulicach!

By nie przegapić żadnych szczegółów, część szopek opatrzona będzie QR kodem, który przenosi do spacerownika oraz audiodeskrypcji opisu.

Spacer Wokół Szopki. Śladem Włodzimierza Tetmajera

6 stycznia 2023 r. o godz. 14.00 na Placu Matejki rozpocznie się spacer Wokół Szopki, śladem wybitnego malarza, pisarza, działacza społecznego i niepodległościowego – Włodzimierza Tetmajera. Spacer zostanie poprowadzony przez dyrektora Muzeum Krakowa dr. Michała Niezabitowskiego.

Uczestnicy przejdą między innymi przez Barbakan, ulicę Sławkowską, Plac Szczepański, Collegium Novum, Plac Franciszkański, ulicę Grodzką oraz Rynek Główny. W czasie wędrówki po zimowym mieście uczestnicy będą nie tylko podziwiać prezentowane na trasie szopki krakowskie, ale także zagłębią się w życie i twórczość Włodzimierza Tetmajera. Będzie to możliwe dzięki opowieści przewodnika oraz za sprawą muzycznych scen, które przedstawią krakowscy artyści.

Całość przedstawienia umożliwi przeniesienie się do najważniejszych chwil w życiu Tetmajera, a także pozwoli doświadczyć jego sztuki malarskiej, zwłaszcza tej mocno osadzonej w klimacie podkrakowskich Bronowic. Obrazy Tetmajera „ożyją” przed oczyma spacerowiczów w ramach wyjątkowego ulicznego widowiska.

Planowane są również zorganizowane spacery dla poszczególnych grup: 26 grudnia, w drugi dzień świąt – dla rodzin (wejściówki dostępne będą stronie KBF-u) oraz 10 stycznia – spacer z tłumaczem migowym.

Spacer śladem Tetmajera nawiązuje do setnej rocznicy śmierci artysty i ustanowionego przez senat Roku Włodzimierza Tetmajera.

Konkurs Szopek Krakowskich

Konkurs Szopek Krakowskich rozpoczyna się tradycyjnie każdego roku w pierwszy czwartek grudnia. Na Rynek Główny w Krakowie przybywają szopkarze ze swoimi misternymi pracami, aby zająć jak najlepsze miejsca na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. W południe, po usłyszeniu dźwięków hejnału, rozlegającego się z wieży Kościoła Mariackiego, barwnym korowodem przenoszą swoje prace do siedziby Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory. To właśnie tutaj następuje ogłoszenie wyników Konkursu, a szopki prezentowane są na uwielbianej przez mieszkańców Krakowa i turystów pokonkursowej wystawie.

Więcej informacji: http://www.wokolszopki.pl/

Źródła: Strefa Miast