Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Ogrody deszczowe, przyjemny szum drzew i zielona trawa. Tak już wkrótce będzie wyglądała ulica Krupnicza! Właśnie trwają ostatnie prace przy realizacji odcinka pomiędzy Teatrem Bagatelą a ul. Szujskiego. Są szanse, że odmienioną Krupniczą przespacerujemy się już w drugiej połowie grudnia.

Pierwszy woonerf w Krakowie. Wizualizacja ul Krupniczej po rewitalizacji

Co zmieni się na lepsze? Po pierwsze zostaną posadzone drzewa – dokładnie 39 sztuk. Na odcinku od Bagateli do ul. Loretańskiej będą to zjawiskowe czereśnie ptasie „Plena”. Wiosną obok tych drzew nikt nie przejdzie obojętnie! Ogromna ilość białych kwiatów kwitnącej czereśni przypomina zwisające, niewielkie różyczki. Zapach i widok jest oszałamiający! Ale to nie wszystko, bo od ul. Loretańskiej do ul. Szujskiego, nasadzone zostaną olsze czarne. Oprócz drzew przy ul. Krupniczej zostanie posadzonych także kilka tysięcy krzewów i bylin.

Pierwszy woonerf w Krakowie

Pojawią się zbiorniki na deszczówkę, która będzie służyła do podlewania roślin oraz ogrody fasadowe i deszczowe. Ich zadaniem jest spowolnienie odpływu wody po dużych opadach do kanalizacji. Aby pomóc drzewom w miejskich warunkach, zaplanowano użycie gleby strukturalnej, która ułatwi rozwój systemu korzeniowego. Na ulicy znajdzie się także miejsce dla mebli miejskich, parkingów samochodowych i rowerowych oraz przedstawienia informacji o historii ulicy.

Krupnicza stanie się woonerfem, czyli przestrzenią z uspokojonym ruchem, w której piesi mają pierwszeństwo. Najważniejsze jest bezpieczeństwo przechodniów, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo ograniczonego ruchu samochodowego. W tym celu powstaje wspólna przestrzeń dla wszystkich użytkowników – zrezygnowano z podziału na jezdnię i chodniki.

Co zmieniło się pod ziemią?

Aż 278 metrów sieci wodociągowej zostało przebudowane przez Wodociągi Miasta Krakowa. MPEC natomiast zakończył budowę głównego ciepłociągu, tworząc przyłącza do konkretnych budynków. Szereg budynków dostaje teraz ciepło sieciowe zamiast ogrzewania gazowego. Ciepła woda w tej formie popłynie m.in. w Teatrze Bagatela.

Krupnicza pod czujnym okiem archeologa

W związku z wieloma pracami pod ziemią, niezbędne było przeprowadzenie badań archeologicznych, co wydłużyło czas trwania rewitalizacji ul. Krupniczej.

– Kiedy wprowadziliśmy wykonawcę do realizacji tego zadania, okazało się, że Wojewódzki Konserwator Zabytków, zgodnie z przepisami, nakazał wykonanie bardzo szczegółowych badań – mówi Jerzy Marcinko, wiceprezes zarządu MPEC.

– Przy budowie zbiorników i studni dochodzimy do 3 metrów głębokości. Zatem badania archeologiczne musiały zostać wykonane.

Wszystkie prace archeologiczne realizowano ręcznie, ponieważ nie było możliwości prowadzenia działań mechanicznych.

– Dodatkowo dostaliśmy zalecenie, żeby odzyskiwać czarną kostkę bazaltową, która będzie w 20 proc. budowlana – dodaje Jerzy Marcinko. – Kiedy to zadanie zmierzało do końca, dwa podmioty gospodarcze: zakłady gazownicze i energetyczne uzyskały pozwolenia konserwatorskie na zmianę swoich sieci. Po raz kolejny nastąpiło uzasadnione wydłużenie okresu, tak naprawdę rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych.

Prace archeologiczne na przebudowywanym odcinku ulicy Krupniczej zostały zakończone. Obecnie prowadzony jest wyłącznie nadzór archeologiczny przy pracach budowlanych.

Kiedy spacer nową Krupniczą?

Obecnie wykonywana jest podbudowa oraz trwa układanie kostki brukowej. Przygotowywane jest także podłoże strukturalne z systemem napowietrzającym pod nasadzenia drzew.

Zgodnie z zawartym aneksem do umowy z wykonawcą, zakończenie terminu realizacji przewidziane jest na 21 grudnia 2022 r. Wykonawca informuje jednak, że istnieje ryzyko związane z niedotrzymaniem tego terminu.

Rewitalizację ulicy Krupniczej wspólnie realizują Zarząd Zieleni Miejskiej, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Wodociągi Miasta Krakowa i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Źródła: Strefa Miast