Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Stres, załamanie nerwowe, depresja. Zmagania z codziennymi trudnościami emocjonalnymi mogą przybrać różną formę i natężenie. Niektórzy potrafią wołać o pomoc, inni cierpią w samotności. Dom Utopii w Krakowie wyciąga rękę do osób w kryzysie psychicznym, organizując spotkania i warsztaty z psychoterapeutami. W końcu, jak przekonuje nazwa warsztatów: „Każdy deszcz się kiedyś kończy”.

„Padało opowiada historię dwóch kobiet, którymi są Liza i Tamta Liza. Młodsza z nich chcąc wymazać z pamięci traumatyczne wspomnienia, przenosi się do dużego miasta.

Podczas spotkań i warsztatów, psychoterapeuci będą zachęcać do troski o zdrowie psychiczne i emocjonalne, a także inspirować do rozwoju świadomości i uważnego wsłuchania się w swoje ciało. Punktem wyjścia do warsztatu „Każdy deszcz się kiedyś kończy” będzie historia Lizy, bohaterki spektaklu „Padało” w reżyserii Anny Gryszkówny, który można zobaczyć w Teatrze Łaźnia Nowa.

„Padało” opowiada historię dwóch kobiet, którymi są Liza i Tamta Liza. Młodsza z nich chcąc wymazać z pamięci traumatyczne wspomnienia, przenosi się do dużego miasta. Spotkanie starszej Lizy, która jest do niej łudząco podobna, sprawia, że wraca pamięcią do minionych wydarzeń. Tym razem może ich jednak doświadczyć w zupełnie inny, niedostępny dla niej wcześniej sposób.

– Każdy z nas ma w sobie sprzeczne emocje, wykluczające się przekonania. Każdy może poczuć, że jego dziwactwa są bardziej dziwaczne niż innych. Obawa, że „to nienormalne” blokuje przed zabraniem głosu, opowiedzeniem o swoim wewnętrznym świecie. Podczas pracy nad spektaklem wybrałyśmy się w podróż po prawdę Lizy. Chętnie opowiem o tym procesie i podzielę się doświadczeniem z naszej współpracy – mówi Anna Szulc, psychoterapeutka, która uczestniczyła w pracy nad spektaklem.

Spektakl z niezwykłą delikatnością opowiada o traumie i próbie ponownego zespolenia się ze swoim „zdrowym ja”. Dzięki współpracy z psychoterapeutką, możliwe było jeszcze dokładniejsze zagłębienie się przez reżyserkę w problemach i wątpliwościach głównych bohaterek.

– Każdy ma gdzie indziej granice swojego „za dużo”. I każdy z nas może odkryć je wyłącznie samodzielnie. Nie musimy przeżyć koszmarów wojny albo skrajnej przemocy domowej, żeby wiedzieć, czym jest trauma – pisze Anna Szulc, w tekście który znalazł się w programie spektaklu.

Kolejny set spektaklu „Padało” w Teatrze Łaźnia Nowa już 5 i 6 kwietnia o godz. 19.00 (będzie możliwość skorzystania z audiodeskrypcji).

Warsztaty i spotkania

Podczas części praktycznej warsztatów „Każdy deszcz się kiedyś kończy” prowadząca będzie odnosiła się do narzędzi, które zostały wykorzystane podczas pracy nad spektaklem „Padało”. Dla wielu osób może to być niezwykle ciekawe i wspierające.

– Zapraszam do udziału w rozmowie na temat wątpliwości, potrzeb, obaw, ale też możliwości dotyczących spotkania się ze sobą samym. Wspólnie zastanowimy się nad tym, gdzie szukać pomocy, kiedy czujemy, że nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne jest w złej kondycji i dlaczego nie warto odkładać tego na bliżej nieokreślone „kiedyś” – zachęca Anna Szulc.

Anna Szulc to psycholog i psychoterapeutka. Ukończyła SWPS oraz czteroletnie podyplomowe Studium Psychoterapii w Laboratorium Psychoedukacji. Pracowała m.in. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Oddziale Leczenia Nerwic dla Młodzieży. Obecnie pracuje z dorosłymi, prowadzi własną praktykę. W teatrze wspólnie z Anną Gryszkówną, współtworzą własną metodę pracy z aktorami.

13 kwietnia o godz. 10.30 organizatorzy cyklu zapraszają na warsztaty pracy z ciałem pt. „Uważne ucieleśnienie”, które poprowadzi Alicja Gruszka-Nowak, certyfikowana psychoterapeutka i trenerka Gestalt.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie Domu Utopii.

Źródła: Strefa Miast