„Jordanówka” została wybudowana w 1974 r. w miejscu zburzonego, drewnianego pawilonu. Parterowy budynek w kształcie rotundy jest otoczony zadaszonym balkonem. W części kawiarnianej i biurowej wyróżnia się przeszklonymi ścianami, które sprawiają, że przyciąga wzrok przechodniów i zwraca na siebie uwagę. Nic dziwnego, że „Jordanówka” jest wpisana do rejestru zabytków.
W zeszłym roku, w ramach konsultacji społecznych, krakowianie zdecydowali o przyszłości pawilonu. Miejsce ma stać się kawiarnią i pełnić rolę społeczno-kulturalną. Podczas konsultacji z mieszkańcami to właśnie funkcja kulturalna była najchętniej wybierana. Wskazało ją 850 z 1156 głosujących osób. Krakowianie proponowali m.in. utworzenie tutaj: domu kultury, miejsca wystaw i imprez plenerowych czy klubokawiarni.
Kolejnym najczęściej wybieranym przeznaczeniem budynku pawilonu był cel społeczny. Proponowano: klub seniora, miejsce dla aktywnej młodzieży, miejsce integracji sąsiedzkiej z przestrzenią na inicjatywy mieszkanek i mieszkańców. Na tę funkcję głosowało jednak mniej osób – 439 ankietowanych.
– Projekt uwzględnia modernizację tego miejsca z troską o szczegóły – zapewnia Zarząd Zieleni Miejskiej. – Utrzymana zostanie chociażby drewniana podbitka podcieni, kamienna posadzka składająca się z charakterystycznych marmurów, wapieni i dolomitów. Nastąpi przywrócenie pierwotnej kolorystyki baru i specyficznych punktowych lamp w czarnych oprawach w kształcie walca.
Budynek zostanie wyposażony w zaplecze sanitarne dostosowane do pełnionych funkcji, a modernizacja pozwoli na wprowadzenie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt zakłada stworzenie miejsca odpowiadającego potrzebom mieszkańców. Wpisuje się także w idee założyciela oraz patrona parku – doktora Henryka Jordana.
– Nie mogę się doczekać, fajnego miejsca z dobrą kawiarnią i toaletą! – cieszy się pani Agata.
W 2022 r. opracowano dokumentację projektową i kosztorys. Została wydana także decyzja pozwolenia na budowę. Zadanie zostanie zrealizowane po zabezpieczeniu środków finansowych na ten cel w budżecie miasta i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Aktualnie budynek jest w złym stanie technicznym, dlatego w tym momencie nie jest dzierżawiony. Po zakończeniu prac możliwe będzie przeznaczenie obiektu w dzierżawę w drodze przetargu.