Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Powiedzenie „zastaw się, a postaw się” w przypadku tej akcji zdecydowanie nabiera innego znaczenia. Tak, warto postawić wszystko na kartę pomocy innym! W niedzielę, 28 stycznia finał WOŚP. W tym roku o tyle szczególny dla gdańszczan, że szefujący akcji Jurek Owsiak jest od czwartku honorowym obywatelem naszego miasta.

Na pierwszej w tym roku sesji Rady Miasta Gdańska radni zdecydowali o przyznaniu najwyższego gdańskiego wyróżnienia Jerzemu Owsiakowi. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska zostanie wręczony twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

Ponad tysiąc wolontariuszy ruszy w miasto, by kwestować do puszek podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie się działo! W programie są koncerty polskich artystów, spotkania z youtuberami i tradycyjne światełko do nieba. Można także wziąć udział w charytatywnych aukcjach przygotowanych przez miasto na rzecz WOŚP (https://allegro.pl/uzytkownik/gdanskdlawosp). Oby wszystko było najdroższe! Cel zbiórki tegorocznego finału WOŚP to „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”.

– Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pozwala nam wszystkim poczuć się wspólnotą. W Gdańsku pewnie już zawsze będą wybrzmiewać w uszach ostatnie słowa prezydenta Pawła Adamowicza: „Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem”. Tego co roku dowodzimy – mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Tak jak w zeszłym roku do dyspozycji wolontariuszy i wspierających WOŚP będzie miasteczko na ul. Elektryków. Od godz. 16 do 21 każdy będzie mógł wziąć udział w loterii fantowej i licznych atrakcjach. Stoiska ustawią tu m.in. Chorągiew Gdańska ZHP, Straż Graniczna i spółka Copernicus. Odwiedzający miasteczko będą mogli wykonać bezpłatnie badania medyczne i posilić się w food truckach.

Na stoisku Gdańskiego Automobilklubu Gepard spotkamy mistrzów sportów motorowych. Będzie można sfotografować się w samochodzie przygotowanym do rajdów off-road i aucie do driftu. Ratownicy drogowi będą uczyć, jak ewakuować poszkodowanych z pojazdów i opatrywać rannych. Podczas pokazów obejrzymy wybuch poduszki powietrznej w aucie, spróbujemy przeciąć pas bezpieczeństwa, rozbić szybę samochodową i użyć gaśnicy.

– Koncerty ponownie odbędą się na terenach stoczniowych, gdzie jeszcze lepiej czuć klimat finału WOŚP. O godz. 20.00 na ul. Elektryków rozbłysną iluminacje i wielkie orkiestrowe serce z hasłem „Gdańsk dzieli się dobrem” – mówił Karol Gzyl, dyrektor programowy Fundacji Gdańskiej.

Na koncertach w klubie B90 wystąpią Natalia Przybysz, De Mono, gdański zespół Majestic i wokalistka Seeme. Spotkamy się tam też z twórcami internetowymi „Szumi” i „Glencu”. Tuż przed godziną 20.00 zostanie puszczone światełko do nieba.

Jurek Owsiak Honorowym Obywatelem Gdańska

Na pierwszej w tym roku sesji Rady Miasta Gdańska radni zdecydowali o przyznaniu najwyższego gdańskiego wyróżnienia Jerzemu Owsiakowi. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska zostanie wręczony twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

Gdańsk licytacje dla WOŚP

Na Allegro w zakładce Gdańsk dla WOŚP trwają aukcje charytatywne. Można wylicytować mecz tenisa z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, podwójne zaproszenie do loży miasta na koncert Dawida Podsiadły, zwiedzanie Gdańska w towarzystwie Neptuna i nadanie imienia żyrafie w zoo.

Gdańskie instytucje wystawiają na aukcjach godzinę użytkowania lodowiska GAK (na wyłączność albo z grupą 200 znajomych lub nieznajomych), dwa zaproszenia na wystawę stałą ECS, voucher rodzinny na premiery Miejskiego Teatru Miniatury w 2024 r., performatywne zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego dla dwóch osób. Uniwersytet Gdański licytuje rejs statkiem naukowo-badawczym R/V „Oceanograf”, „Sto lat!” zaśpiewane przez chór uczelni, wypiekanie pizzy z dziekanem Wydziału Nauk Społecznych i przejażdżkę 30-letnim maluchem po kampusie.

Nowych właścicieli szuka jedwabna apaszka i srebrna broszka z bursztynem od senatora Bogdana Borusewicza, książka „Wałęsa ’80” z autografem prezydenta i fotografia stoczniowa autorstwa Zenona Miroty. Agnieszka Buczyńska, minister ds. społeczeństwa obywatelskiego, licytuje zwiedzanie Sejmu i wspólny obiad.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski wystawił na aukcji medale reprezentacji siatkarzy i koszulkę z podpisami zawodników. Można wylicytować też spotkanie z Mariuszem Wlazło i piłkę z jego podpisem, trening z siatkarkami JohnnyBros AZS UG oraz sesję jogi z certyfikowaną trenerką.

Iluminacje i e-skarbonka

Przed Złotą Bramą, nieopodal tablicy upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza, stoi e-puszka. Zainstalowano ją na podświetlanej instalacji z oryginalną oklejoną serduszkami puszką WOŚP. Umieszczony na niej panel z kodem QR przekierowuje do e-skarbonki WOŚP, którą prowadzi Regionalne Centrum Wolontariatu. Na kilka dni przed finałem w skarbonce jest już ponad 30 tys. zł.

Źródła: Strefa Miast