Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Tylko do dwóch miejsc w Europie trafiło słynne dzieło Rembrandta Jeździec polski. Najpierw było ono eksponowane w Łazienkach Królewskich w Warszawie, teraz obraz znalazł się na Wawelu. Wystawa „Królewski Rembrandt na Wawelu. Jeździec polski” potrwa do 16 października.

Słynne dzieło Rembrandta można podziwiać na Wawelu do 16 października

Obraz Rembrandta należy do nowojorskiego The Frick Collection. Do Polski trafił w związku z przebudową amerykańskiego muzeum. Ciekawa i tajemnicza jest historia powstania dzieła. Rembrandt generalnie koni nie malował - znany jest jeszcze tylko jeden jego obraz o tej tematyce: wizerunek Frederika Rihela w zbiorach National Gallery w Londynie - dlatego prawdziwość obrazu musiała być potwierdzona przez szereg specjalistów. Jego autentyczność nie budzi dziś już wątpliwości, natomiast budzi je powód jego powstania. Czy malarz przedstawił wizerunek konkretnej postaci? Czy chciał ukazać alegoryczną postać rycerza chrześcijańskiego? Czy urzekła go jedynie orientalna malowniczość stroju i oryginalność uzbrojenia, które obserwował u odwiedzających Amsterdam przybyszów z terenów Rzeczypospolitej?

"Jeździec polski" trafił w 1791 roku do kolekcji ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Władca otrzymał dzieło od wielkiego hetmana litewskiego Michała Kazimierza Ogińskiego, w zamian za drzewka pomarańczowe z królewskich ogrodów. W początkach XX wieku "Jeździec" przeszedł na własność amerykańskiej rodziny Fricków.

– Pokaz dzieła Rembrandta w Zamku Królewskim na Wawelu będzie wielkim świętem dla naszej instytucji oraz wszystkich osób interesujących się historią i sztuką. Mamy więc nadzieję, że wyjątkowa możliwość kontaktu z tym słynnym arcydziełem – jaka nadarza się w Europie po raz pierwszy od 111 lat – przyciągnie do królewskiej rezydencji na Wawelu miłośników malarstwa i badaczy nie tylko z całej Polski, ale również spoza granic naszego kraju – mówi dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ.

Ekspozycja obrazu w Zamku Królewskim na Wawelu będzie miał miejsce w specjalnie zaaranżowanej sali parteru w skrzydle wschodnim, gdzie uwaga widza będzie skoncentrowana na tym jednym, wybitnym dziele – tak, aby uwydatnić wszystkie jego walory artystyczne. Tematem działań edukacyjnych i wykładów towarzyszących pokazowi będzie zarówno twórczość Rembrandta, jak też historia i ikonografia jednego z najciekawszych, najbardziej tajemniczych i intrygujących dzieł amsterdamskiego mistrza, obrazu będącego przykładem fascynacji słynnych malarzy orientalizującą kulturą dawnej Polski.Dzieło Rembrandta można oglądać do 16 października.

Źródła: UM Kraków