Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Romantyczne koncerty na dziedzińcu Wawelu, a może folkowe brzmienie w Dworku Białoprądnickim? Kolejny wakacyjny tydzień sierpnia to jak zawsze ogromny wybór wśród krakowskich wydarzeń. Odkryjesz tajemnice i poznasz ciekawostki Fortu Borek, a głodni nie tylko artystycznych wydarzeń znajdą coś dla siebie na XX Festiwalu Pierogów.

fort-borek

Letnie granie w Dworku Białoprądnickim – miłośnicy muzyki folkowej przybywajcie! Chcesz usłyszeć jak brzmi śpiew gardłowy? Jakie dźwięki wydaje drumla, lira korbowa i didgeridoo? 12 sierpnia w Dworku Białoprądnickim przekonasz się, jak brzmi instrument dęty australijskich Aborygenów i poznasz wiele innych etnicznych brzmień. W ramach cyklu Letnie Granie odbędzie się koncert zespołu Hurnawice z Brodą. Grupa muzyczna prezentuje utwory pochodzące z regionu Beskidu Śląskiego, który wchodzi w skład Karpat Zachodnich. Teren ten od zawsze był miejscem spotkań trzech narodów: polskiego, słowackiego i węgierskiego. Lato, słońce, zieleń, relaks, a do tego etniczny sznyt – tak wyglądają wakacje z Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki.

12 sierpnia, godz. 20.00, Dworek Białoprądnicki, wstęp wolny

Wawel o zmierzchu – nadchodzący weekend to ostatnia szansa w tym roku, aby zobaczyć Wawel w zupełnie nowej odsłonie. W ramach koncertów Wawel o Zmierzchu organizatorzy przygotowali prawdziwą, muzyczną ucztę dla miłośników muzyki klasycznej. Piękno dźwięków podkreślą barwy zapadającego zmierzchu i widok rozświetlonej architektury wawelskiej. Będzie klasycznie i romantycznie – repertuar festiwalu czerpie z romantyzmu i nowoczesności. To wyjątkowa okazja, aby spojrzeć na Wawel z nieco innej, muzycznej perspektywy.

12 sierpnia, godz. 20.00, dziedziniec arkadowy na Wawelu

Koncert: „Klasycyzująco i romantyzująco. Struktura i ekspresja”

CORda Cracovia (skład smyczkowy)

Daniel Stabrawa – dyrygent

Grażyna Bacewicz Koncert na smyczki

Marek Stachowski Divertimento na smyczki

Arnold Schönberg Verklärte Nacht

Mikołaj Górecki Concerto notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową

13 sierpnia, godz. 20.00, dziedziniec Batorego

XX Festiwal Pierogów – idealna propozycja dla głodnych nie tylko artystycznych wrażeń. XX Festiwal Pierogów na Małym Rynku to okazja do spróbowania pierogów podawanych na tysiąc sposobów. Z mięsem, kapustą, ruskie – dla tych, którzy cenią tradycyjne podejście do kuchni. Maliny, kurki, bób, soczewica, czekolada i wiele innych połączeń smakowych docenią osoby lubiące kulinarne eksperymenty. Tegoroczna edycja festiwalu przewiduje też liczne konkursy. Za najlepsze pierogi ruskie zwycięzcy otrzymają statuetkę św. Jacka. Druga statuetka – króla Kazimierza Wielkiego – trafi w ręce tych, którzy przygotują najlepsze pierogi. Jedno jest pewne – nikt nie wyjdzie głodny!

Od 11 do 15 sierpnia, stoiska czynne w godz. 10.00-00.00, Mały Rynek, wstęp wolny

Zwiedzanie Fortu Borek z przewodnikiem – wielkie otwarcie Fortu Borek już za nami. Teraz czas dowiedzieć się, jakie tajemnice skrywa to miejsce! Fort główny, artyleryjski 52 „Borek” powstał w II połowie XIX w. jako element umocnień Twierdzy Kraków. Obiekt do lat 50. XX w. pełnił funkcje wojskowe. Potem mieściły się tu m.in. zakład przetwórczy czy skład budowlany, aż finalnie niszczał on przez lata jako pustostan. Wartość historyczna i kulturowa tego miejsca jest nie do przecenienia. Przyjdź i przekonaj się, jakie ciekawostki i tajemnice skrywa Fort Borek.

Do końca września odnowiony fort można zwiedzać z przewodnikiem. Trwają zapisy na wakacyjne, sierpniowe oprowadzanie w grupach (minimum 20-osobowych). Można wybrać jeden z kilkunastu dostępnych terminów. Czas zwiedzania to ok. 90 minut.

Terminy zwiedzania:

8.08, godz. 10.00

9.08, godz. 17.00

10.08, godz. 17.00

11.08, godz. 10.00

12.08, godz. 10.00

13.08, godz. 10.00

Źródła: materiały prasowe