Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”. Trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, gdzie trasa w przeważającej części tylko się wznosi. To jedyny w Polsce bieg górski, który wiedzie przez centrum dużego miasta!
– Jest to dla mnie obowiązkowe wydarzenie w moim biegowym kalendarzu każdego roku – mówi aktor Andrzej Popiel, uczestnik ubiegłorocznego Biegu Trzech Kopców. – Kiedy rozmawiam z uczestnikami, to widać, że z roku na rok poziom sportowy rośnie i wszyscy podbijają swoje rekordy życiowe. Mnie się udało wyrównać wynik sprzed roku.
Na trasie znajdują się liczne atrakcje turystyczne Krakowa, oprócz kopców również kładka im. o. Bernatka, Skałka, Wawel, klasztor sióstr Norbertanek. Podczas biegu można się przekonać, że Kraków oferuje nie tylko zabytki, ale też urokliwe krajobrazy i piękną przyrodę.
Chętni do wzięcia udziału w tegorocznym biegu mogą już się zapisywać. Zgłoszenia internetowe przyjmowane będą do 14 września lub do dnia, w którym wyczerpany zostanie limit startujących. Jeżeli zostaną wolne miejsca, zapisy będą jeszcze prowadzone w Biurze Zawodów – w dniach 22-23 września.
Jak zapisać się do Biegu Trzech Kopców?
Organizatorzy ustalili limit startujących na 3500 zawodników. W biegu mogą wziąć udział osoby, które najpóźniej 24 września ukończą 18 lat i wniosą odpowiednią opłatę. Do 14 września opłata startowa wynosi 120 zł. Później koszt wzrośnie – 22-23 września w Biurze Zawodów (w przypadku niewyczerpania limitu startujących) chętni będą musieli zapłacić 200 zł.
Wniesienie opłaty startowej możliwe jest wyłącznie poprzez system płatności PayU (bezpośrednie przekierowanie z profilu rejestracyjnego) do 14 września, bezpośrednio po zgłoszeniu uczestnictwa lub Biurze Zawodów gotówką lub kartą płatniczą.
Brak wpłaty przy zgłoszeniu skutkuje usunięciem z listy startowej. Wprowadzona została możliwość przeniesienia opłaty startowej na innego zawodnika – najpóźniej do 13 września.
Bieg Trzech Kopców 2023. Klasyfikacje
W PGE Energia Ciepła 16. Biegu Trzech Kopców prowadzone będą następujące klasyfikacje:
● generalna kobiet i mężczyzn
● w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn
W klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn zostaną przyznane nagrody pieniężne, a w kategoriach wiekowych nagrody rzeczowe – w obu przypadkach dla pierwszych trójek zawodniczek i zawodników.
Każdy z uczestników, który ukończy bieg w regulaminowym czasie, otrzyma pamiątkowy medal.
Bieg Trzech Kopców 2023. Trasa
Bieg rozpocznie się pod kopcem Krakusa (Wzgórze Lasoty 271 m n.p.m.).
Trasa: ul. F. Maryewskiego, al. Pod Kopcem, ul. Za Torem, kładką nad al. Powstańców Śląskich, ul. Dembowskiego, ul. Parkowa, Rynek Podgórski, ul. Limanowskiego, ul. Staromostowa, ul. Brodzińskiego, ul. Nadwiślańska (chodnikiem) i pochylnią zbieg w dół na bulwar Podolski, dalej bulwarami Wisły do ul. Rollego, mostem Retmańskim w ulicę Ludwinowską, bulwar Wołyński, bulwar Poleski, ul. Tyniecka, ścieżka pieszo-rowerowa na moście Zwierzynieckim, ul. Malczewskiego, pod Diabelskim Mostem, al. Waszyngtona pod kopiec Kościuszki (Wzgórze św. Bronisławy 333 m n.p.m.), dalej al. Waszyngtona, przecięcie ul. Starowolskiej, niebieski szlak rowerowy do al. Do Kopca.
Meta biegu znajduje się pod kopcem Piłsudskiego (wzgórze Sowiniec 358 m n.p.m.).
Bieg Trzech Kopców wraz z Cracovia Maraton oraz Cracovia Półmaratonem Królewskim wchodzi w skład Królewskiej Triady Biegowej. Każdy, komu w trakcie sezonu biegowego uda się ukończyć wszystkie trzy wyżej wymienione imprezy, otrzymuje specjalną nagrodę.