Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Czym i w co bawiły się dzieci w PRL-u? Odpowiedzi na to pytanie można poszukać w Muzeum Nowej Huty, gdzie 17 lutego została otwarta wystawa „Trzepaki, Reksio, Atari”. Odwiedzający ją goście mogą nie tylko oglądać i czytać, ale też dotykać eksponatów. I bawić się w najlepsze.

Wystawa w Muzeum Nowej Huty opowiada o rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u: zabawkach, grach planszowych, aktywności na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dziec

Wystawa opowiada o rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u: zabawkach, grach planszowych, aktywności na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci. Jest też przegląd rozwoju technologii: od telewizorów przez rzutniki do pierwszych komputerów z lat 80. XX w.

Wśród kilkuset eksponatów są celuloidowe lalki, misie trociniaki, figurki żołnierzyków, samochodziki, popularne planszówki, wrotki, zośka, kolejka elektryczna i rzutnik Ania. Mamy też prawdziwe perełki, np. autentyczną lalkę filmową Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne przedstawiające Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki, oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli „Kajko i Kokosz” oraz „Jonka, Jonek i Kleks”. Oczywiście nie mogło zabraknąć tytułowego trzepaka (oryginalnego, z epoki!) oraz komputera Atari.

Wśród eksponatów znajduje się wiele prywatnych pamiątek, czasami opatrzonych wspomnieniami właścicieli. To efekt akcji „Podzielcie się z nami swoim dzieciństwem”, która zapraszała do współtworzenia wystawy. Muzeum prowadziło ją od grudnia 2021 r. do marca 2022 r.

Ekspozycję można zwiedzać dwiema ścieżkami: dla dorosłych i dla dzieci. Najmłodszych przez ścieżkę z przestrzeniami interaktywnymi prowadzą narratorzy – Zosia i Antoś, którzy odbyli podróż w czasie do PRL-u i dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Ich opowieść powstała we współpracy z grupą uczniów z klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 52 w Krakowie. To oni napisali teksty Zosi i Antosia, po czym zostali ich lektorami.

Wystawie towarzyszy album „Na trzepaku”. Zamieszczono w nim fotografie ze zbiorów Muzeum Krakowa wykonane przez Henryka Hermanowicza, Roberta Kosieradzkiego i Józefa Lewickiego. Wystawę, której kuratorką jest Agata Klimek-Zdeb, można oglądać do 7 stycznia 2024 r.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • PRL