„Jadalny Kraków” jest pierwszą tego typu inicjatywą, realizowaną we współpracy z miejskimi jednostkami, instytucjami kultury, lokalnymi organizacjami oraz mieszkańcami.
– „Jadalny Kraków” to projekt, który mówi o jadalnym mieście. Jest on w pewnym sensie podsumowaniem różnych działań Zarządu Zieleni Miejskiej, takich jak Krakowskie Ogrody Społeczne, Ogród z klasą, Szkoła Miejskich Ogrodników czy Pasieka Kraków – mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik z ZZM w Krakowie.
W ramach tego projektu krakowianie zobaczą różne aspekty jadalnego miasta i będą mogli odkrywać coraz to nowe jadalne krajobrazy. Mieszkańcy wezmą m.in. udział w warsztatach Szkoły Miejskich Ogrodników, które pozwolą sadzić wielokolorowe rośliny w różnych nietypowych miejscach. Znakiem rozpoznawczym, który pozwoli krakowianom zidentyfikować jadalne donice, przewidziane w ramach projektu, będzie specjalny znak.
– Tym znakiem będziemy również oznaczać naszych partnerów, bo w ramach „Jadalnego Krakowa” włączyło się w nasze działania wiele organizacji kultury, które również będą dedykować temu przedsięwzięciu swoje warsztaty. Mam nadzieję, że mieszkańcy znajdą w tym wiele fajnych elementów dla siebie! – cieszy się Katarzyna Przyjemska-Grzesik.
Jadalny Kraków – jak to było wcześniej?
Na przełomie XIX i XX wiek Kraków zaczął wchłaniać okoliczne osady, pola orne i wiejskie nieużytki. Osadzanie chochoła w Bronowicach, głąbik krakowski z Krowodrzy czy chleb prądnicki to tylko jedne z wielu bliskich krakowianom zjawisk, które mają wiejski rodowód.
Również Nowa Huta ma swoje wiejskie korzenie – powstała na żyznych terenach Mogiły. Czas zatem powrócić do tego wyjątkowego dziedzictwa! Dziś Kraków, podobnie jak szereg innych miast, czeka wiele wyzwań – zaopatrzenie w żywność czy energię, zagwarantowanie przestrzeni do życia, zmaganie się z pandemiami, konfliktami zbrojnymi i konsekwencjami zmian klimatycznych. Aby im wszystkim sprostać, konieczna jest nowa, miejska strategia rozwoju w oparciu o miejskie rolnictwo i agroekologiczne inicjatywy.
Pierwsze spotkanie z cyklu „Jadalny Kraków”
Pierwsze spotkanie w ramach projektu odbędzie się 1 marca o godz. 13.00 w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej.
– Zaczynamy taką otwartą debatą w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej. Natomiast głównym wydarzeniem, które odbędzie się 20 maja, będzie z kolei wielki piknik w parku Jordana. Wszystkich serdecznie zapraszamy – zachęca Katarzyna Przyjemska-Grzesik.
Tematem debaty będzie rola polityk i strategii miejskich w rozwijaniu ekologicznych inicjatyw, a także włączanie rolnictwa miejskiego i podmiejskiego w struktury terenów zieleni. W czasie spotkania uczestnicy będą dyskutować o potencjale miejskich farm w budowaniu miejskiej odporności – zarówno w wymiarze rozwijania niezależności żywnościowej, zwiększania miejskiej bioróżnorodności, jak i przeciwdziałania zmianom klimatu.
Więcej o wydarzeniu tutaj.