Głębokie Słuchanie - Deep Listening - to model słuchania wykształcony przez amerykańską kompozytorkę Pauline Oliveros. Zauważyła ona, że ludzie ignorują większość otaczających ich dźwięków. W tym te, które wpływają dobrze na ich samopoczucie. Aby móc je wydobyć z otoczenia, potrzebne jest skupienie. I sprzęt - mikrofon i słuchawki.
Nauce słuchania dźwięków natury był poświęcony tegoroczny cykl Koncertów Głębokiego Słuchania, zorganizowany przez dwie krakowskie instytucje artystyczne - Teatr Łaźnia Nowa i Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii. Przewodnikiem podczas tych wydarzeń był muzyk i filozof Rafał Mazur, który wybrał w Nowej Hucie miejsca słuchania pod kątem ich dźwiękowej wyjątkowości. Były to m.in. Plac Centralny, okoliczne łąki i Zalew Nowohucki.
Podsumowaniem Koncertów Głębokiego Słuchania będzie konferencja na temat ekologii akustycznej "Archipelag dźwiękowy Nowej Huty", która odbędzie się w sobotę 27 sierpnia o godz. 18 w Domu Utopii. Jej uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytania, czy groźne dla mieszkańców dużych miast i dzielnic jest „zanieczyszczenie” hałasem, jak zminimalizować wpływ uciążliwych dźwięków - i na czym polega idea miejskich parków ciszy.
W spotkaniu wezmą udział muzyk i prowadzący Koncerty Głębokiego Słuchania Rafał Mazur, dr Justyna Anders z Uniwersytetu Łódzkiego, dr Łukasz Sochacki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, muzykolog Krzysztof Marciniak. Konferencję poprowadzi ekolog akustyczny Marcin Barski.