Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Przestańcie opłakiwać dawne czasy, one odeszły wraz z bizonami. Posprzątajcie wigwamy i bierzcie się do roboty - to słowa indiańskiego wodza Wiele Przewag do członków plemienia Wron, którzy skarżyli się na inwazję kultury białych. Są one przesłaniem spektaklu „Strach i nędza 2022” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, który trafia na deski krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa.

30 września Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na pierwszą premierę sezonu - spektakl „Strach i nędza 2022 w reżyserii Bartosza Szydłowskiego

W dniu 30 września Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na swoją pierwszą premierę sezonu 2022/2023. „Strach i nędza 2022” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego - założyciela i dyrektora artystycznego Teatru Łaźnia Nowa - to spektakl inspirowany filmem „8½” w reżyserii Federico Felliniego, tekstem Jakuba Roszkowskiego pt. „Strach i nędza IV RP” oraz osobistymi doświadczeniami twórców.

Czy żyjemy w czasach kulturowego spustoszenia? Osiągnięcia demokratycznego państwa są podważane, wartości, którymi kierowaliśmy się przez całe życie, okazują się nieistotne, nasze intencje są przeinaczane, a autorytety niszczone. Coraz częściej stawiani jesteśmy po przeciwnej stronie barykad. Ale właśnie dlatego nie wolno nam się poddawać. Jak mówią twórcy:

– Nie interesuje nas kataklizm, ale perspektywa wychodzenia z niego. Jak przeciwstawić się temu systemowemu wygaszaniu wiary w życie sensowne? Czy jest to w ogóle możliwe? Gdzie szukać źródeł niewyczerpywalnej energii ducha, wartości i osobistego męstwa, które bez względu na okoliczności pozwala żyć z podniesioną głową i – mimo wszystko – z poczuciem sensu?

Przesłaniem spektaklu stały się słowa indiańskiego wodza Wiele Przewag, które skierował do członków swojego plemienia po zagładzie tradycyjnego stylu życia w zderzeniu z cywilizacją białych, cytowane przez Jonathana Leara w książce „Nadzieja radykalna”:

"Byliście kiedyś odważni, a zmieniliście się w świnie. Wstyd mi za was. Użalanie się nad sobą zniszczyło wasze męstwo, pozbawiło was ducha i szacunku do siebie. Przestańcie opłakiwać dawne czasy, one odeszły wraz z bizonami. Idźcie do łaźni, oczyśćcie wasze ciała, a później posprzątajcie swoje brudne wigwamy i bierzcie się do roboty!"

Za scenografię i kostiumy do „Strachu i nędzy 2022” odpowiada Małgorzata Szydłowska, współzałożycielka Łaźni Nowej. Za muzykę odpowiada twórca stale współpracujący z Bartoszem Szydłowskim – Dominik Strycharski, wybitny autor teatralnych ścieżek dźwiękowych, w ubiegłym roku nagrodzony Paszportem „Polityki”. Strycharski to kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer, współtwórca ponad 90 spektakli.

W obsadzie aktorskiej znaleźli się: Angelika Kurowska (znana krakowskiej publiczności z licznych komediowych ról w Teatrze Bagatela, a także serialach telewizyjnych, produkcjach filmowych i Teatrze Polskiego Radia), Michał Czachor z zespołu Teatru Powszechnego w Warszawie, a także Marta Zięba oraz Andrzej Szeremeta z zespołu STUDIO teatrgalerii. Oprócz tych znakomitych nazwisk na scenie zobaczymy również nowohuckich amatorów, których udział jest znakiem rozpoznawczym spektakli Szydłowskiego.

Premiera: Teatr Łaźnia Nowa, Duża Scena, 30 września 2022 r., godz. 19. Pokazy popremierowe: 1 i 2 października 2022 r., godz. 19. Bilety w cenie 70 zł (normalne) i 40 zł (ulgowe) dostępne na stronie: www.laznianowa.pl.

Źródła: UM Kraków