Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Artysta, plastyk, pieśniarz i działacz niepodległościowy. Adam Macedoński, krakowianin urodzony we Lwowie, od 2014 r. jest honorowym obywatelem miasta Krakowa. Ostatnio zaproponował, aby znajdującą się w Sukiennicach galerię herbów miejskich uzupełnić o brakujący herb Lwowa!

Artysta, plastyk, pieśniarz i działacz niepodległościowy Adam Macedoński zaproponował, aby znajdującą się w Sukiennicach galerię herbów miejskich uzupełnić o brakujący herb Lwowa

Adam Macedoński wpisał się w krakowskie powojenne dzieje i nadal jest w mieście znaczącą oraz aktywną postacią. Mimo licznych powiązań ze stolicą Małopolski, nie zapomina o swoim rodzinnym Lwowie. Świadczy o tym propozycja, aby słynną galerię herbów miejskich w Sukiennicach, uzupełnić o herb największego miasta zachodniej Ukrainy.

Artysta doskonale pamięta czasy, gdy jako bardzo młody człowiek widywał ten herb zawieszony w Sukiennicach. W czasie niemieckiej okupacji rodzina Macedońskich musiała opuścić okupowany przez Sowietów Lwów i szukać schronienia w Krakowie. Działo się to w 1940 r., a wtedy w Sukiennicach znajdowało się lwowskie godło.

Co z tym herbem Lwowa?

Artykuł opublikowany w „Roczniku Krakowskim” opisuje, że galeria z herbem Lwowa powstała w 1895 r. i liczyła początkowo 36 lub 37 herbów. Prawdopodobnie uhonorowano wówczas: Brześć Kujawski, Cieszyn, Czernichów, Elbląg, Gdańsk, Gniezno, Grodno, Halicz, Inowrocław, Jarosław, Kalisz, Kamieniec Podolski, Kijów, Lidę, Lublin, Lwów, Łęczycę, Nowy Sącz, Olkusz, Oświęcim, Płock, Piotrków, Poznań, Przemyśl, Rygę, Sandomierz, Sieradz, Słonim, Stanisławów, Toruń, Warszawę, Wieliczkę, Wieluń, Wilno, Witebsk, Wrocław, Żytomierz. Powodem wątpliwości co do liczby herbów jest Inowrocław. Nie ma stuprocentowej pewności odnośnie do obecności tego herbu.

W roku 1895 na 37 miast (licząc z hipotetycznym Inowrocławiem) uhonorowanych kartuszami herbowymi w Sukiennicach, aż 21 znajdowało się w granicach Rosji, 9 należało do Austrii, a 7 do Prus.

Niemiecka okupacja i zmiany w galerii Sukiennic

Wraz z rokiem 1948 nadeszło wiele zmian. Wśród nich zniknięcie kilku herbów z galerii w Sukiennicach. Polska w wyniku brutalnej, niemieckiej okupacji, a następnie wpadnięciu do sowieckiej strefy wpływów musiała przystosować się do nowej rzeczywistości zarówno społecznej, jak i gospodarczej.

W nowej sytuacji ani w nowej świadomości, nie było już miejsca na herby Grodna, Kamieńca Podolskiego, Kijowa, Rygi, a także i Lwowa. Dziś, po upływie 75 lat, propozycja Adama Macedońskiego jest bardzo aktualna.

Częstochowa już dołączyła

Nie byłaby to pierwsza próba wprowadzania zmian z galerii w Sukiennicach. Z okazji 650. rocznicy lokacji Częstochowy, w 2006 r., został odsłonięty herb tego miasta. Przedstawia on białe mury warowne w błękitnym polu, z otwartą bramą i dwiema basztami. Na baszcie prawej znajduje się złoty lew, na lewej – czarny kruk z bochenkiem chleba w dziobie. Herb pochodzi z czasów lokacji miasta. W Sukiennicach znalazł się nad przejściem, między herbami Wrocławia i Wieliczki.

– Kraków to europejskie miasto kultury, Kraków to nasza stara królewska stolica. My jako Częstochowianie mamy wielki sentyment do Krakowa, stąd ta inicjatywa, która umieszcza herb naszego miasta na wieczną rzeczy pamiątkę tutaj, w Sukiennicach – powiedział wtedy ówczesny prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona.

Jak wyjaśnił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, razem z prezydentem Częstochowy – i z jego inicjatywy – postanowili naprawić „historyczny błąd", polegający na braku herbu Częstochowy w Sukiennicach.

– Niewątpliwie jest on na swoim miejscu – powiedział prezydent Majchrowski o herbie Częstochowy w Sukiennicach.

Może czas także na herb Lwowa?

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • Lwów
  • sukiennice