Firma systematycznie włącza do Arts&Culture kolejne miasta. Teraz Kraków dołączył do Parmy, Atlanty, Rio de Janeiro, Dubaju. Jest pierwszym polskim miastem, w którym internauci z całego świata mogą odbyć wirtualną podróż w ramach wielkiego projektu Google.
Specjalna strona internetowa dostępna pod adresem: artsandculture.google.com/project/krakow umożliwia wirtualne zwiedzanie miasta, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych w google.com narzędzi. W kolekcji znaleźć można ponad 50 wystaw i obejrzeć 2 tys. eksponatów, w tym zbroję młodzieńczą Zygmunta Augusta w 3D.
Dzięki Street View internauci wybiorą się na wirtualny spacer po kopalni soli w Wieliczce, Muzeum Książąt Czartoryskich, prywatnych apartamentach królewskich na zamku na Wawelu i Smoczej Jamie. Zamek prezentuje też inne skarby: zegar toruńskiego zegarmistrza Lorenza Wolbrechta, dzieła Leona Wyczółkowskiego, XVI-wieczne gobeliny. Na odbiorców czekają cenne eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, w tym fotografie w wysokiej rozdzielczości takich dzieł jak „Dama z gronostajem”, „Dziewczynka z chryzantemami” czy autoportret Olgi Boznańskiej.
Internauci mogą też odwiedzić Rynek Główny, posłuchać hejnału mariackiego, obejrzeć eksponaty z różnych muzeów, wyjątkowe krakowskie budynki, dzieła sztuki, festiwale, a także portrety słynnych krakowskich artystów, w tym lokalnej bohemy zgromadzonej wokół Piwnicy pod Baranami oraz Teatru im. Juliusza Słowackiego. Na wirtualnych wystawach uwiecznione zostały detale dawnego życia codziennego od obyczajów, strojów i rękodzieła po zabawki, tańce, mity i legendy.
– Niezmiernie cieszę się, że od teraz bogate dziedzictwo Krakowa będzie na wyciągnięcie ręki dla wszystkich użytkowników internetu. To wizytówka miasta i świadectwo jego niewyczerpanego potencjału. Zapraszam rownież wszystkich do Krakowa, by osobiście poczuć jego niezwykłość – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. CA
Kraków i Google
Krakow-wow powstał w efekcie współpracy firmy Google z 13 krakowskimi instytucjami kultury. Są to: Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu, Balet Cracovia Danza, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Critoteka, KBF – Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Nowohuckie Centrum Kultury, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Małopolski Instytut Kultury, Centrum Kongresowe ICE Kraków, Międzynarodowe Centrum Kultury, Teatr im. Juliusza Słowackiego i Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.