Współpracę między specjalizującym się w teatrze tańca Teatrem Nowszym (to teatr "wędrujący", bez stałej siedziby) a Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie zainicjowały lipcowe pokazy spektaklu „Odyseja” na dworcu kolejowym Kraków Płaszów. W dniu 16 października zespół Teatru Nowszego pod przewodnictwem reżysera i choreografa Tomasza Ciesielskiego powraca do Łaźni Nowej, by na nowohuckiej scenie premierowo pokazać swój najnowszy spektakl – inspirowanego powieścią Mary Shelley „Frankensteina”.
Potwór z powieści Shelley nie ma imienia. Jednak w kolejnych interpretacjach tekstu otrzymuje on imię swojego stwórcy – nieprzypadkowo. W Wiktorze Frankensteinie i jego dziele łatwo zobaczyć dwie twarze tej samej osoby, której tożsamość się rozpada. Dla młodego, ambitnego naukowca miłość, przyjemność, kontakty międzyludzkie i codzienność życia są pozornie drugorzędne, w rzeczywistości pozostają jednak jego ukrytym pragnieniem. Uosabia je istota, którą tworzy. Ten rozdźwięk pogłębiają oczekiwania otoczenia, z którymi oboje się zderzają. Z czasem nie wiadomo już, co w ich działaniach wynika z własnych decyzji, a co z presji otoczenia. Wydaje się, że Shelley – córka feministycznej intelektualistki i niezwykle twórcza nastolatka – zawarła w swojej legendarnej powieści dylematy, które wciąż pozostają aktualne.
Spektakl „Frankenstein” to próba osadzenia tej problematyki w popularnym i bogatym kontekście „żywych trupów”. Spektaklowy Frankenstein to postać rozdwojona. W konsekwencji kolejnych spotkań stopniowo niszczone są jego relacje z bliskimi. Ostatecznie zostaje sam ze swoim potworem oczekiwań i wyobrażeń, aktualizowanych symbolicznie w ruchu i muzyce. Spektakl wyreżyserował Tomek Ciesielski.
Premiera spektaklu: 16 października, godz. 18:00, Teatr Łaźnia Nowa (os. Szkolne 25, Kraków – Nowa Huta).