Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Oszczędzanie wody, segregacja śmieci, ograniczanie zużycia plastiku. To przykłady działań, które możemy podjąć w domu z korzyścią dla środowiska naturalnego. O tym, że bycie eko ma znaczenie, przekonuje nas wystawa EkoEksperymentarium, którą do końca sierpnia można odwiedzić w parku Zakrzówek.

EkoEksperymentarium to interaktywna zabawa dla najmłodszych, która w ciekawy sposób prezentuje wiedzę z zakresu ekologii.

Otwarty niedawno (bez kąpieliska, które zostanie uruchomione 22 czerwca) park Zakrzówek to najpopularniejszy ostatnio obiekt plenerowy w Krakowie. Bliskość natury zachęca do wypoczynku, ale i do zainteresowania środowiskiem. Stąd pomysł, żeby właśnie na Zakrzówku pojawiła się znana już w innych miastach Polski wystawa EkoEksperymentarium. Dotychczas gościła w Gdyni, Wrocławiu, Warszawie i Bielsku-Białej, gdzie zobaczyło ją ponad 17 tys. małych i dużych ekoeksperymentatorów!

– Wystawę zaprosiliśmy w ramach miejskiej kampanii Kraków w dobrym klimacie, która zachęca mieszkańców do zmiany nieprzyjaznych planecie nawyków na rzecz działań ku ochronie środowiska. Chcemy pokazać, jak ważne jest wspólne dbanie o nasze otoczenie – podkreśla Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UMK.

EkoEksperymentarium to interaktywna zabawa dla najmłodszych, która w ciekawy sposób prezentuje wiedzę z zakresu ekologii. Wystarczy uruchomić dowolny mechanizm zainstalowany na wystawie, by dowiedzieć się, jak dbać o planetę. EkoEksperymentarium jest zbudowane na planie mieszkania. W salonie łapiemy wampiry energetyczne i poznajemy sposoby na oszczędzanie prądu. W łazience wykorzystujemy każdą kroplę wody. W kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste. W sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy się nad tym, dlaczego warto mieć mniej. Dzięki zabawie poznajemy sposoby na to, jak być eko na co dzień.

– Odwiedzający wystawę mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Poznają też ważne dane i łatwe triki na ograniczanie zużycia zasobów. Wszystko w mieszkaniu ozdobionym ilustracjami Pawła Szlotawy – mówi Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt.

Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium, który składa się z portalu z grami oraz interaktywnymi lekcjami o klimacie dla młodzieży. Znajdziemy ją na stronie: wystawa.ekoeksperymentarium.pl.

– Przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie, co robić, żeby nie szkodzić środowisku – mówi Joanna Studzińska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt.

Wystawa jest czynna od 1 czerwca do 31 sierpnia w parku Zakrzówek, budynek B2, ul. Wyłom. Jednocześnie może ją zwiedzać 30 osób. Oprowadzają po niej edukatorzy z zespołu Kraków w zieleni i urzędu miasta. CA

Godziny otwarcia i rezerwacja

Aby odwiedzić wystawę, należy zarezerwować miejsce na portalu: krakowwzieleni.pl, w zakładce Wydarzenia.

Wystawa jest czynna

dla indywidualnych zwiedzających

• czerwiec: od poniedziałku do piątku w godz. 14.00–17.00

• od 3 lipca do 31 sierpnia: od wtorku do soboty w godz. 14.00–19.00

Dla grup zorganizowanych

• czerwiec: od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–17.00

• lipiec i sierpień: od wtorku do soboty w godz. 11.00–19.00

Źródła: Strefa Miast