Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Żerują w nocy i coraz częściej podchodzą do ludzkich siedzib. Kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo zaraz zmyka – mówią słowa dziecięcej piosenki. Co jednak, kiedy dzika spotkamy w mieście? Mieszkańcy Krakowa coraz częściej widują dziki na terenie osiedli mieszkalnych. Władze miasta chcą temu zaradzić. 21 marca będzie pierwsze posiedzenie zespołu zadaniowego ds. dzików.

Głównym zadaniem zespołu ds. dzików będzie wypracowanie rozwiązań, które mają na celu przywrócenie równowagi w środowisku w zakresie liczby dzików na terenie miasta.

Naturalnym środowiskiem życia dzików jest las. Jednak ciągła rozbudowa miasta sprawia, że te zwierzęta mają jeszcze bardziej ograniczone miejsce do życia. Dziki występują na obszarze całego kraju, ale ze względu na ciągłą urbanizację, coraz częściej wkraczają na tereny zamieszkałe przez ludzi. Dzik żyje w stadzie, które jest nazywane watahą, niektóre z nich mogą liczyć nawet 100 osobników!

– Dzik stał się zwierzęciem wszędobylskim, nauczył się egzystować koło człowieka – mówi prof. Marek Wajdzik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. – Tutaj rodzą się młode, które potrafią doskonale zaadoptować się do zmiennych warunków środowiskowych. W mieście jest zawsze cieplej, łatwiej zdobyć bazę żerową, bo my jesteśmy pod tym względem niegospodarni, wyrzucamy odpadki, a dziki z tego korzystają.

Mieszkańcy Krakowa mogą spotkać dziki w różnych dzielnica miasta. Są widywane przede wszystkim na Ruczaju, Podgórzu Duchackim czy nawet Osiedlu Podwawelskim. Grasują w okolicach lasku Borkowskiego czy Łąk Nowohuckich.

Dziki zespół zadaniowy

W 2021 r. w związku z problemami dotyczącymi występowania dzików na terenie Krakowa, miasto podjęło działania w zakresie odłowu dzików przy pomocy specjalistycznej odłowni sterowanej w pełni elektronicznie. Inicjatywa ta pozwoliła w humanitarny sposób ograniczyć populację dzików.

Ze względu na dalszą liczną obecność dzików w mieście, 9 lutego 2023 r. został powołany zespół zadaniowy ds. rozwiązania problemu nadmiernej liczby dzików na terenie Krakowa. W skład tego zespołu wchodzą przedstawiciele: Urzędu Miasta Krakowa, Polskiego Klubu Ekologicznego, Polskiego Związku Łowieckiego, całodobowego pogotowia ds. zwierząt łownych i chronionych, straży miejskiej, Komendy Miejskiej Policji oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Głównym zadaniem zespołu będzie wypracowanie rozwiązań, które mają na celu przywrócenie równowagi w środowisku w zakresie liczby dzików na terenie miasta. Podczas posiedzenia zespołu zostaną przedyskutowane proponowane rozwiązania, a na ich podstawie wypracowane działania, które pomogą ograniczyć konflikty z dzikami na terenie Krakowa.

Źródła: Strefa Miast