Koniec z samotnością poety
Nowy monument został wzniesiony od strony ulicy Szewskiej, czyli po przeciwnej stronie Sukiennic niż obecny pomnik „Adasia”. Brat bliźniak wieszcza łudząco przypomina 10-metrowy oryginał, ale jest nieco niższy. Ma 8 metrów. Kopia pomnika Mickiewicza została przygotowana w pracowni plastycznej Teatru Groteska.
Akcja ma zwracać uwagę turystów i krakowian na ważną rolę i miejsce teatru w życiu każdego człowieka. Jej hasłem przewodnim jest zdanie: „Związki partnerskie z teatrem – polecam”. Groteska chce zachęcić jak najwięcej osób do popularyzowania hasła i zajrzenia za progi teatru. W końcu klasyk mówił: „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”, a teatr jest do tego idealnym miejscem!
Brat bliźniak Mickiewicza to także doskonałe podkreślenie tego, że rok 2022 poprzez uchwałę sejmu został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Poeta po 124 latach na Rynku Głównym wreszcie doczekał się towarzystwa!
– To, że Adam Mickiewicz znalazł się po tej stronie Rynku, to rzeczywiście jest cud – mówi Agnieszka Malatyńska, rzecznik prasowy Festiwalu Materia Prima. – Ale jest to również fascynujące, że w Roku Romantyczności, kiedy mówimy cały czas o Adamie Mickiewiczu, mamy jego bliźniaczy pomnik.
Zapowiedź Festiwalu Teatru Formy „Materia Prima”
Ustawienie „Adasia-bliźniaka” to równocześnie promocja 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy „Materia Prima”. Wydarzenie odbędzie się w lutym 2023 r. To inicjatywa reżysera, aktora i dyrektora Teatru Groteska – Adolfa Weltschka. Festiwal po raz pierwszy odbył się w 2010 r. i od tej pory jest organizowany co dwa lata przez krakowską Groteskę.
– To nie przypadek, że Adam Mickiewicz stał się twarzą Festiwalu Materia Prima – mówi Agnieszka Malatyńska. – Dzieje się tak dlatego, że poeta był niezwykle wrażliwy na teatr. Uważał, że nie ma w nim rzeczy niemożliwych. Z teatrem zetknął się, kiedy przebywał na emigracji w Paryżu. Był to teatr Cirque-Olympique, czyli pradziadek teatru formy – teatru, który propaguje nasz festiwal Materia Prima. W teatrze w Paryżu odbywały się przedziwne spektakle. Dziwne nawet dla nas w dzisiejszych czasach. Wtedy na scenie można było zobaczyć trzęsienie ziemi, wielką burzę morską albo powódź. Adam Mickiewicz uważał, że właśnie taki teatr mógłby w spokoju i w najlepszej intencji przedstawić jego zamysł dramatyczny na scenie.
„Materia Prima” prezentuje odkrywcze i zaskakujące spektakle, w których działania teatralne łączą się z nowym cyrkiem, tańcem, multimediami oraz technikami teatru lalek, masek i cieni. Tutaj wyobraźnia nie ma granic! A działania aktorów przeczą często prawom fizyki. Edycja, która rozpocznie się w lutym 2023 r., zaprezentuje niepowtarzalne spektakle teatralne z Francji, Niemiec, Niderlandów, Norwegii, Izraela, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii.
Program festiwalu dostępny tutaj.