Krzesławice, niegdyś wieś, obecnie dzielnica Krakowa, szczycą się długą historią. Po raz pierwszy zostały wymienione w dokumentach z XII w. Dworek ma szczęście do wybitnych mieszkańców. Pierwszym z nich, Hugo Kołłątaj, współtwórca Konstytucji 3 maja, pierwszej europejskiej konstytucji, został właścicielem Krzesławic jako rektor Akademii Krakowskiej. To on otoczył dworek rozległym parkiem.
Jan Matejko, przez wielu uznawany za największego polskiego malarza XIX w., kupił tę posiadłość w 1876 r. Od tej pory Krzesławice były jego ulubionym miejscem odpoczynku. Od 1960 r. dworek jest własnością Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Przekształcono go w muzeum. Można tu zobaczyć obrazy Matejki, w tym „Poczet królów i książąt polskich” oraz pamiątki po artyście. Jedną salę poświęcono Kołłątajowi.
W trakcie prac park zyskał oświetlenie. Postawiono nowe ogrodzenie, które formą nawiązuje do istniejącej tu już wcześniej bramy wjazdowej. Na odwiedzających czekają wygodne ławki, stoły piknikowe, stojaki na rowery. Posadzono rośliny charakterystyczne dla łęgu i zachowano część kwietnej łąki. Choć prace już się zakończyły, ostateczny efekt będzie widoczny wiosną, kiedy wszystko się zazieleni i rozkwitnie.