Dowody z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowody), oprócz tradycyjnej funkcji potwierdzania tożsamości, posiadają także wbudowany, niewidoczny chip. W jego pamięci są zapisane między innymi dane identyfikacyjne właściciela, w tym jego zdjęcie biometryczne. Chip jest bezstykowy, co oznacza, że użycie warstwy elektronicznej e-dowodu jest możliwe po przyłożeniu dokumentu do specjalnego czytnika.
E-dowód ma zapisany na pierwszej stronie, czyli na awersie, specjalny numer CAN, który jest potrzebny, żeby skorzystać z jego elektronicznych funkcji oraz zabezpiecza e-dowód przed odczytaniem danych przez osoby nieuprawnione.
Co umożliwia e-dowód?
● zalogowanie się do portali urzędowych lub usług świadczonych przez te portale, przez Login.gov.pl,
● podpisanie dokumentu wysłanego elektronicznie do urzędu,
● należy pamiętać, że podpis osobisty ma dla urzędu taki sam skutek prawny jak podpis własnoręczny. Podpis osobisty może być wykorzystywany również w kontaktach z podmiotami innymi niż publiczne, ale tylko jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę.
E-dowód pozwala obywatelowi korzystać z usług na stronie gov.pl bez konieczności potwierdzania profilu zaufanego w urzędzie!
Jak uzyskać e-dowód?
Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną można składać w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania. W Krakowie wniosek można złożyć w trzech siedzibach UMK:
● Urząd Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28a
● Urząd Miasta Krakowa przy al. Powstania Warszawskiego 10
● Urząd Miasta Krakowa na os. Zgody 2
Złożenie wniosku o e-dowód osobisty (pobranie odcisków palców) oraz odbiór dokumentu (potwierdzenie tożsamości) wymaga wizyty w urzędzie.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego został poszerzony o możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty. We wniosku o wydanie e-dowodu, jako powód wymiany, możemy wskazać, że:
● twój aktualny dowód nie jest e-dowodem, a chcesz mieć e-dowód,
● masz e-dowód bez certyfikatu podpisu osobistego lub certyfikatu do logowania (czyli certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia),
● nie możesz złożyć podpisu osobistego lub się nim zalogować (uwierzytelnić).
Jest też sekcja z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego. Należy wyrazić taką zgodę, jeśli chcemy podpisywać swoim e-dowodem dokumenty.
Pamiętaj! Jeśli twój dowód osobisty jest nadal ważny, nie musisz go wymieniać. Jako rodzic, opiekun lub kurator możesz wnioskować o e-dowód dla dziecka lub podopiecznego. Jeśli dziecko nie ukończyło 12 lat, wniosek o dowód dla niego możesz złożyć elektronicznie.
Więcej o wydaniu dowodu osobistego dowiesz się pod numerem telefonu: 12 616 55 55.