Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Kolejna szansa na lepsze powietrze w Krakowie! Program „Ciepłe Mieszkanie” dla małych wspólnot mieszkaniowych, właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych oraz najemców mieszkań komunalnych to możliwość uzyskania pieniędzy na zakup nowego ogrzewania albo wymianę drzwi i okien. Atrakcyjne dotacje już wkrótce mogą czekać na chętnych.

Program „Ciepłe Mieszkanie dla małych wspólnot mieszkaniowych, właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych oraz najemców mieszkań komunalnych to możliwość uzyskania pieniędzy na zakup nowego ogrzewania albo wymianę drzwi i okien.

Celem programu jest zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła na nowsze, a co za tym idzie – poprawa jakości powietrza. „Ciepłe Mieszkanie” ma także zwiększyć efektywność ogrzewania w mieszkaniach oraz zapewnić lokatorom mniejsze rachunki i dodatkowe oszczędności.

– Jest to uzupełnienie programu „Czyste powietrze”. Zjawisko smogu dotyczy nie tylko zabudowy jednorodzinnej, ale i również budynków wielorodzinnych – przypominał wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Paweł Mirowski.

29 września został uruchomiony drugi nabór wniosków dla gmin, który potrwa do 31 stycznia 2024 r. Gminy, za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej otrzymają pieniądze na inwestycje dla swoich mieszkańców. Pierwszy nabór wniosków odbył się w 2022 r.

Dzięki wprowadzonym zmianom w programie również Kraków będzie miał możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe dla wspólnot mieszkaniowych obejmujących od trzech do siedmiu lokali mieszkalnych.

Kiedy nabór wniosków w Krakowie?

Kraków najpierw musi złożyć wniosek o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Może to wykonać najpóźniej do końca stycznia 2024 r. Kolejnym krokiem jest uzyskanie pozytywnej weryfikacji. Dopiero wtedy zostanie zawarta umowa pomiędzy miastem i WFOŚiGW, po jej podpisaniu Kraków będzie mógł ogłosić nabór wniosków dla wspólnot mieszkaniowych.

Realizacja przedsięwzięcia może nastąpić po zawarciu przez wspólnotę umowy z miastem na podstawie złożonych podczas naboru dokumentów i musi zakończyć się w 2025 r.

Jakie korzyści oferuje program „Ciepłe Mieszkanie”?

Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi do 60 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 150 000 zł i obejmuje:

● zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,

● zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi drzwi/bram garażowych oddzielających przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż),

● zakup i montaż oraz odbiór i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej, przy czym instalacja fotowoltaiczna dofinansowana w ramach programu może służyć wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego,

● dokumentację dotyczącą powyższego zakresu.

Wspólnoty mogą zgłaszać chęć udziału w programie

W celu rozeznania, małe wspólnoty mieszkaniowe są proszone o zgłaszanie chęci wzięcia udziału w programie przez infolinię Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK, tel. 12 616 88 48, czynną w dni robocze w godz. 7.40–15.30. Zgłoszeń można dokonywać do 29 grudnia.

Szczegółowe warunki dofinansowania określone są w dokumentacji programu „Ciepłe mieszkanie” – dostępnej na stronie internetowej programu: czystepowietrze.gov.pl.

Program „Ciepłe Mieszkanie” to inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na dofinansowanie przedsięwzięć przewidziano kwotę: 1 750 000 000 zł w całym kraju.

Źródła: Strefa Miast