Bez karpia wiele osób nie wyobraża sobie wigilijnego stołu. To jedna z najpopularniejszych świątecznych potraw. Niektórzy rybę przed przygotowaniem maczają w mleku, inni obkładają ziołami, czosnkiem i cytryną. Większość z nas ma swój ulubiony sposób na serwowanie tej smacznej potrawy. Karp potrafi urosnąć do ponad metra długości i osiągnąć ponad 30 kg masy!
– Karpie są hodowane od kilkuset lat – mówi Bartłomiej Szczoczarz z Gospodarstwa Rybackiego Dolina Będkowska, organizator akcji. – Nasze babcie, prababcie, mamy, teraz żony – wszystkie tego karpia szukają albo zlecają nam, żebyśmy tego karpia kupili i przywieźli do domu.
Wyróżniamy dwa rodzaje karpi: pełnołuskie i gołe.
– Jeżeli chodzi o walory smakowe, to jedne i drugie są przepyszne – dodaje Bartłomiej Szczoczarz. – Oczywiście zdania klientów są podzielone.
Pełnołuski ma jeszcze jedną właściwość – to właśnie z tych karpi chowamy na szczęście łuskę w portfelu, aby przyszły rok obfitował w pieniądze. Łuskę wsadzamy też pod obrus, żeby przynosiła szczęście w miejscu, w którym się znajduje.
Ekologiczna ryba dla krakowian
Ryby, których będą mogli skosztować krakowianie, pochodzą z ekologicznych stawów z Doliny Będkowskiej.
– Karp żywi się przede wszystkim tym, co znajdzie w stawie, czyli m.in. robakami., dlatego jest to ryba mocno ekologiczna – mówi właściciel gospodarstwa rybackiego Dolina Będkowska. – Oczywiście jęczmień, pszenica, kukurydza – są to również naturalne produkty, którymi żywi się karp.
W tym roku mieszkańcy będą mogli spróbować nie tylko karpia, ale też zupę grzybową i kapustę z grochem.
– Bardzo dziękuję panu Bartłomiejowi i jego żonie, że po raz kolejny dzielą się z krakowianami świątecznym posiłkiem. Dziękuję za ich ciepłe serca, to napawa
nadzieją i pozwala jeszcze lepiej wejść w ten świąteczny czas – dodaje Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.
Gdzie spróbować chrupiącego karpia?
Tak, jak w poprzednich latach, poczęstunki rozpoczną się o godzinie 16.00, a odbywać się będą w sześciu lokalizacjach:
● poniedziałek, 4 grudnia – Mały Rynek
● środa, 6 grudnia – Rynek Podgórski
● piątek, 8 grudnia – rondo Mogilskie
● poniedziałek, 11 grudnia – parking przy pętli tramwajowej „Kurdwanów P+R”
● środa, 13 grudnia – plac Inwalidów
● piątek, 15 grudnia – Nowohuckie Centrum Kultury.