Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Ta akcja wzbudza ogromne zainteresowanie wśród krakowian. Nic dziwnego, że miasto kolejny raz sfinansuje zabiegi sterylizacji, kastracji oraz znakowania kotów domowych. Właściciele psów będą mogli natomiast bezpłatnie oznakować swoich podopiecznych za pomocą chipów.

Aby uzyskać upoważnienie na bezpłatne zabiegi, należy zgłosić się ze wskazanymi dokumentami oraz dowodem osobistym do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa na os. Zgody 2

Krakowskie fundacje i schronisko pękają w szwach, zwłaszcza wiosną i jesienią, kiedy pojawiają się na świecie małe kocięta. Często niechciane i słabe rozpaczliwie walczą o przetrwanie. Miasto chce zapobiegać i ograniczać bezdomność wśród zwierząt, dzięki takim akcjom.

– Zarówno akcja sterylizacji, jak i chipowania jest ważna, bo ogranicza zjawisko bezdomności wśród zwierząt. W przypadku zaginięcia zwierzęcia chip umożliwia szybsze znalezienie właściciela. Natomiast kastracja i sterylizacja zapobiega niekontrolowanemu rozmnażaniu się czworonogów – informuje krakowski magistrat.

Dostęp do tych zabiegów jest możliwy przez cały rok, do wyczerpania puli środków przeznaczonych na ten cel. Warunkiem skorzystania jest okazanie dokumentu potwierdzającego zamieszkanie opiekuna zwierzęcia na terenie Krakowa. Może to być zarówno informacja o zameldowaniu, umowa najmu mieszkania, PIT lub Krakowska Karta Miejska.

Opiekun powinien także mieć ze sobą książeczkę zdrowia zwierzęcia. Stanowi ona potwierdzenie, że zwierzę posiada właściciela, dlatego powinna być uzupełniona o dane kota lub psa.

Gdzie można bezpłatnie wykonać zabiegi?

Zabiegi będą wykonywane w trzech gabinetach weterynaryjnych, które podpisały umowy z miastem:

● Gabinet weterynaryjny AMBUVET, ul. Wybickiego 3a, tel. 507 155 142

● Przychodnia weterynaryjna MELWET, ul. Zakręt 3, tel. 884 865 978

● Przychodnia weterynaryjna IRIS, ul. Senatorska 25, tel. 12 427 20 18.

Aby uzyskać upoważnienie na bezpłatne zabiegi, należy zgłosić się ze wskazanymi dokumentami oraz dowodem osobistym do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa na os. Zgody 2 (tel. 12 616 55 55).

Po spełnieniu kryteriów, otrzymujemy upoważnienie do wykonania zabiegu we wskazanej klinice weterynaryjnej. Posiadając ten dokument, należy zadzwonić do wybranej lecznicy i umówić się na konkretny termin w celu wykonania zabiegu.

Umowy nie obejmują kastracji i sterylizacji psów.

Troska o koty bezdomne

Podobnie jak w ubiegłym roku, Kraków w ramach programu opieki nad zwierzętami finansuje także usługi dla wolno żyjących kotów z terenu miasta w zakresie: odrobaczania, zwalczania pasożytów zewnętrznych, kastracji i sterylizacji, znakowania, wybranych szczepień oraz leczenia. Finansowaniem objęte jest też dokarmianie wolno żyjących kotów przy udziale opiekunów społecznych.

Więcej informacji: www.jestemekowkrakowie.pl

Źródła: Strefa Miast