Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

30 lat minęło jak jeden dzień! Z okazji 30-lecia szpital Rydygier w Krakowie przygotował wiele bezpłatnych badań dla pacjentów. Badania słuchu, EKG, USG stawu kolanowego, tarczycy, piersi oraz badania dla chorych na cukrzycę. Szpital zaprasza pacjentów do wspólnego świętowania, troszcząc się o to, co najważniejsze – nasze zdrowie!

Wszystkie badania i konsultacje, które przygotował szpital Rydygiera w ramach Roku Jubileuszowego, są bezpłatne i nie wymagają żadnych skierowań

Urodzinowa oferta szpitala Rydygiera jest niezwykle różnorodna! Kilkadziesiąt badań takich jak USG, konsultacje kardiologiczne, psychologiczne, diabetologiczne i bariatryczne pomogą pacjentom zatroszczyć się o własne zdrowie. Będą też wspólne ćwiczenia i fizjoterapia, wykłady z zakresu zdrowego żywienia, chorób tropikalnych, a nawet… instruktaż właściwego usuwania kleszczy i roślinoterapia!

– Co miesiąc będą różne akcje profilaktyczne – badania, diagnostyka, promujące zdrowy tryb życia, aby nasi mieszkańcy zyskali pomoc – mówi prezes Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Artur Asztabski.

Panie będą mogły skorzystać z „Punktu profilaktyki intymnej”, a na 100 mężczyzn w wieku 50+ czekać będą badania przesiewowe PSA. Nie zabraknie też diagnostyki znamion skórnych, porad laktacyjnych i edukacji nt. opieki nad osobami starszymi.

Szpital Rydygier w Krakowie. Bezpłatnie i bez skierowań

Wszystkie badania i konsultacje, które przygotował szpital Rydygiera w ramach Roku Jubileuszowego, są bezpłatne i nie wymagają żadnych skierowań! Należy jedynie pamiętać, że ze względów organizacyjnych na większość z nich prowadzona będzie telefoniczna rejestracja.

Pierwszy projekt dla pacjentów ruszy 13 lutego, potrwa do 24 lutego. Będą to badania: USG tarczycy, USG piersi, USG stawu kolanowego oraz badania słuchu. Zaś w Zakładzie Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim, jednostce należącej do szpitala, 23 lutego, w Dniu Walki z Depresją, będzie można porozmawiać z psychologiem i otrzymać informacje nt. możliwości terapeutycznych.

Szpital Rydygier na polu minowym

29 czerwca 1974 r. Prezydent Miasta Krakowa wydał decyzję zatwierdzającą budowę szpitala i tym samym zapaliło się zielone światło dla najważniejszej inwestycji Krakowa lat 70.! Pierwsze koparki ruszyły na plac budowy 5 grudnia 1975 r. Teren pod budowę nowego szpitala wyznaczony w lokalizacji przedwojennego lotniska okazał się wielkim polem minowym z bombami i ładunkami wybuchowymi. To oznaczało zamknięcie prac w dniu ich rozpoczęcia!

– Przez trzy dekady szpital bardzo się zmienił. Budowa szpitala odbyła się w okresie przemian społecznych, gospodarczych, ustrojowych – mówi Artur Asztabski. – Dlatego ta historia jest bardzo bogata. Były chwile, gdy szpital się rozwijał, ale i była nawet mowa o zamknięciu, zrobieniu biurowca z tego szpitala. Dopiero w latach 90., dzięki zaangażowaniu wielu osób, inwestycja została sfinalizowana. Była to największa inwestycja w Krakowie.

Oficjalne otwarcie szpitala Rydygiera miało miejsce 20 grudnia 1993 r. Ówczesny premier Waldemar Pawlak napisał w liście gratulacyjnym, że szpital jest „prezentem bożonarodzeniowo-noworocznym dla krakowian". Tego dnia ruszyło 5 oddziałów: rehabilitacji, chorób wewnętrznych, hematologii, nefrologii i dermatologii. Tuż po Nowym Roku, dokładnie 3 stycznia 1994 r., szpital przyjął do hospitalizacji pierwszego pacjenta.

Harmonogram badań dostępny jest na stronie: www.30lat.szpitalrydygier.pl

Źródła: Strefa Miast