Niewłaściwie zaparkowane pojazdy stwarzają niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg czy chodników albo wręcz uniemożliwiają przejście czy przejazd. Władze Krakowa od dawna widziały ten problem i zaczęły szukać rozwiązania. W efekcie podpisano umowę z operatorami hulajnóg elektrycznych – od teraz będą płacić za parkowanie swoich pojazdów, a liczba hulajnóg w centrum została ściśle uregulowana.
Zostały wyznaczone punkty mobilności, za których wynajem firmy zapłacą miastu. Użytkownicy hulajnóg mogą pozostawiać urządzenia wyłącznie w tych wyznaczonych punktach. Operatorzy hulajnóg będą także wpłacać środki na „fundusz”, z którego utrzymywana jest firma zbierająca hulajnogi porzucane w innych miejscach.
– To pilotażowe rozwiązanie, które działa w centrum miasta – mówi Łukasz Franek dyrektor Zarządu Transportu Publicznego. – Mamy wybrane 163 punkty mobilności, umiejscowione dość gęsto, i tylko w tych punktach można zaparkować hulajnogi. Jeżeli urządzenie będzie poza wyznaczonymi strefami, to wybrana firma relokuje je na koszt operatorów. Jeśli projekt wypali, to kontynuacja będzie już w szerszej skali, czyli na terenie całego miasta.
Jak się okazuje, nowy system naprawdę działa! Blisko 4 tysiące hulajnóg elektrycznych porzuconych w centrum miasta zostało już odprowadzonych lub odwiezionych do punktów mobilności.
– Punkty zostały wyznaczone na terenie wychodzącym około kilkudziesięciu metrów poza: Aleje Trzech Wieszczów, ulicę Wita Stwosza, aleję Powstania Warszawskiego oraz ulicę M. Konopnickiej – dodaje ZTP w Krakowie.
Liczba zgłaszanych źle zaparkowanych jednośladów spada. Wprowadzony niecały miesiąc temu system kontroli rozwiązał problem porzucanych wszędzie jednośladów. Od początku działania systemu odnotowano ponad pół tysiąca zgłoszeń. W rekordowych dniach informowano nawet o 20–30 porzuconych hulajnogach. W ciągu dnia najczęściej zgłoszenia dotyczą okolic dworców: kolejowego i autobusowego. Wieczorami i w weekendy najwięcej zgłoszeń pochodzi z okolic Plant i Kazimierza.
Liczba zgłoszeń w kolejne weekendy sierpnia:
● 11–13 sierpnia – 83 zgłoszenia
● 18–20 sierpnia – 50 zgłoszeń
● 25–27 sierpnia – 49 zgłoszeń
Zdarzają się nadal zgłoszenia spoza wyznaczonej strefy – wówczas osoby otrzymują wiadomość zwrotną, że tę informację należy przekazać straży miejskiej.
Źle zaparkowane pojazdy (wraz ze zdjęciem i podaniem lokalizacji) można zgłosić do dyspozytorni ZTP – mailowo na adres: hulajnogi@ztp.krakow.pl, lub pod numerem telefonu: 501 678 116.