Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

„Naczelny propagandysta PRL, Goebbels stanu wojennego, morderca, czerwona kanalia”, a może: „znakomity publicysta, mistrz ciętej riposty, ikona i dżentelmen”? Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie zaprasza na spektakl o Jerzym Urbanie. W jego rolę wcieli się Adam Ferency.

Jerzy Urban. Dziennikarz, publicysta i satyryk, był jedną z najbardziej znienawidzonych postaci czasu PRL. Dla młodzieży śmieszny dziadek z internetu, który miał do siebie ogromny dystans. Dla starszych – cyniczna kanalia, która nie zasługuje na jakąkolwiek obecność w mediach. Człowiek kontrowersja.

Dziennikarz, publicysta i satyryk, był jedną z najbardziej znienawidzonych postaci czasu PRL. Dla młodzieży śmieszny dziadek z internetu, który miał do siebie ogromny dystans. Dla starszych – cyniczna kanalia, która nie zasługuje na jakąkolwiek obecność w mediach. Człowiek kontrowersja. Jerzy Urban.

– Czy interesuje nas to jaki był naprawdę Urban? Czy postawienie sobie takiego zadania jest w ogóle możliwe w świecie, w którym każdy ma swoje własne prawdy? – pyta Bartosz Szydłowski, reżyser spektaklu.

Jako dziennikarz „Polityki” był wieloletnim szefem działu krajowego, potem, po krótkim okresie niepewności, założył szargający wszystkie świętości tygodnik „NIE”. Bezpartyjny rzecznik brutalnego rządu w latach 1981-1989, który manipulował faktami na temat śmierci księdza Jerzego Popiełuszki i Grzegorza Przemyka, szczuł na ludzi Solidarności, kpił z prezydenta USA i Jana Pawła II. To jedna z najbardziej wyboistych karier w historii.

O jego śmierci napisał „New York Times”, a na pogrzebie obok zagorzałych przeciwników pojawili się między innymi Aleksander Kwaśniewski, Marian Turski, Adam Michnik, Olga Lipińska i Monika Jaruzelska.

Bartosz Szydłowski podkreśla, że spektakl „Urban. Idę po was…” jest przede wszystkim opowieścią o uzależnieniu od autokreacji.

– Dlaczego fake newsy i postprawda są dla nas tak atrakcyjne, że stają się wręcz konieczne? Jak to się dzieje, że miejsce Urbana próbują zająć „urbaniszcza”? – wylicza reżyser.

W tytułowej roli wystąpi Adam Ferency. Na scenie zobaczymy również Barbarę Jonak i Pawła Smagałę. Autorem tekstu, który powstał na podstawie książki Doroty Karaś i Marka Sterlingowa „Urban. Biografia” (Wydawnictwo Znak, 2023) jest Piotr Rowicki.

Set premierowy spektaklu odbędzie się w dniach 19, 20, 21 i 22 kwietnia, o godz. 19.00. Bilety dostępne są na stronie: laznianowa.pl

Źródła: Strefa Miast