Ataki hakerskie na instytucje publiczne to dziś chleb powszedni. Aby chronić cyfrowe zasoby, niezbędne są odpowiednie narzędzia. Akademia Górniczo-Hutnicza od lat prowadzi badania w tym zakresie, stąd pomysł na współpracę miasta z uczelnią. Uroczyste podpisanie listu intencyjnego odbyło się w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Wzięli w nim udział prezydent Krakowa Aleksander Miszalski i rektor AGH prof. Jerzy Lis.
– Miasta przyszłości nie zbudujemy bez cyfrowych fundamentów bezpieczeństwa. Kraków chce być liderem w tej dziedzinie, nie tylko reagować, ale wyprzedzać zagrożenia. Dzięki współpracy z AGH i Cyfronetem łączymy potencjał nauki i administracji po to, by tworzyć nowoczesne, odporne miasto, gotowe na wyzwania XXI w. – podkreśla Aleksander Miszalski.
Umowa miasta z uczelnią zakłada wzajemne informowanie się o zdarzeniach i incydentach związanych z cyberbezpieczeństwem, opracowanie wspólnych procedur reagowania na zagrożenia. Będą wspólnie wdrażać zasady monitoringu infrastruktury teleinformatycznej gminy, co umożliwi efektywniejsze wykrywanie i reagowanie na cyberzagrożenia, opracowanie technologii oraz zasad wymiany danych na potrzeby wspólnych analiz i badań naukowych.
– W dobie wszechobecnych ataków hackerskich na instytucje, urzędy, placówki publiczne i prywatne, wszelkie działania wzmacniające i chroniące zasoby cyfrowe stają się absolutną koniecznością – podkreśla rektor AGH prof. Jerzy Lis. –Współczesne zagrożenia w sieci mają coraz bardziej złożony charakter, dlatego potrzebujemy nie tylko szybkich reakcji, ale przede wszystkim aktywnego podejścia i współpracy między sektorem naukowym a administracją publiczną. W AGH rozwijamy nowoczesne narzędzia oraz technologie wspierające cyberbezpieczeństwo, które mogą przyczynić się do ochrony mieszkańców Krakowa i cyfrowej infrastruktury miasta.
Spotkanie było okazją do zaprezentowania potencjału superkomputerów działających w Cyfronecie. Znajdujący się tam Helios, najszybszy i najbardziej wydajny superkomputer w Polsce, stanowi ważny element krajowej infrastruktury badawczej i odegra istotną rolę w analizach wspierających bezpieczeństwo cyfrowe miasta.