Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Pierwszy dzwonek szkolny przywołał krakowskich uczniów w szkolne progi już na początku września. Naukę rozpoczęło około 100 tysięcy młodych krakowian. Co nowego czeka ich w tym roku szkolnym?

Szkoła Podstawowa nr 20 przy ulicy Agatowej, Złocień

W szkolnych ławach podstawówek zasiadło około 49 tys. uczniów. Szkoły ponadpodstawowe, czyli licea ogólnokształcące, technika i branżowe szkoły I stopnia, zgromadzą około 36 tys. uczniów, w tym 11,5 tys. w klasach pierwszych. Po wakacjach do pracy wróciło ponad 12 tys. nauczycieli zarówno w placówkach prywatnych, jak i publicznych. W wielu szkołach dyrektorzy narzekają na braki kadrowe – najczęściej poszukiwani są nauczyciele wychowania przedszkolnego, przedmiotów zawodowych i psychologowie.

Dużo pracy mieli dyrektorzy założonych w tym roku szkół – trzech liceów ogólnokształcących i szkoły podstawowej.

Nowe placówki w Krakowie

24 sale lekcyjne, cztery pracownie przedmiotowe, świetlica, biblioteka z czytelnią, kuchnia z jadalnią, hala sportowa z trybunami, a na dachu – dodatkowe boisko do gry. 4 września rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa nr 20 przy ulicy Agatowej na osiedlu Złocień, której budowa niedawno się zakończyła. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Krakowie!

Kolejna placówka została wybudowana przy ulicy Jabłonkowskiej, w miejscu rozebranego starego budynku. To nowe przedszkole o ciekawej architekturze i kolorowej elewacji. Poza przestronnymi salami dla sześciu oddziałów, znajdują się tu gabinety do zajęć indywidualnych, sala do zajęć ruchowych, aula, kuchnia z zapleczem oraz plac zabaw.

Wraz z nowym rokiem szkolnym do użytku oddany został dodatkowy dwukondygnacyjny pawilon Szkoły Podstawowej nr 72 przy ul. Modrzewiowej (a w nim aż 14 sal lekcyjnych i trzy pracownie) oraz nowy segment Szkoły Podstawowej nr 67 przy ul. Kaczorówka (a w nim sześć sal lekcyjnych).

W budynku na osiedlu Piastów dla dodatkowych oddziałów Samorządowego Przedszkola nr 187 zakupiono dodatkowe wyposażenie. Na finiszu znajdują się prace związane z przebudową budynku na os. Willowym na potrzeby Specjalistycznej Poradni Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej (powstają tam m.in. 43 gabinety, sale terapeutyczne i sala konferencyjna).

– Planując i realizując inwestycje oświatowe, kierujemy się potrzebami mieszkańców. Przypomnijmy też, że szkoły podstawowe niedawno znów stały się ośmioletnie, muszą więc pomieścić dwa dodatkowe roczniki uczniów. Stąd budowy nowych szkół podstawowych, rozbudowy istniejących i planowanie kolejnych – mówi zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anna Korfel-Jasińska.

Od 1 września działają także trzy nowe licea ogólnokształcące: XLV przy ul. ks. Franciszka Blachnickiego, XLVI LO przy ul. Dietla oraz XLVII LO na os. Szkolnym – wszystkie wchodzą w skład większych zespołów i wykorzystują zasoby istniejących tam wcześniej placówek. Zespół Szkół Budowlanych nr 1 uruchomił możliwość kształcenia na kierunku technik aranżacji wnętrz – to zawód dodany w tym roku przez ministerstwo do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.

– Bardzo szybko staramy się nadążać za potrzebami mieszkańców – dodaje Anna Korfel-Jasińska. – Od wielu lat chcemy zapewnić taki standard, aby dążyć do tego, by praca w szkołach podstawowych była pracą jednozmianową,

Co jeszcze czeka krakowskich uczniów?

Rozpoczęły się już roboty budowlane przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 15 na ul. Grochowej, a niebawem ruszą prace przy trzech kolejnych rozbudowach: w Szkole Podstawowej nr 54 przy ul. Tynieckiej (z pomieszczeniami dla przedszkola), Szkole Podstawowej nr 62 przy ul. Ćwikłowej oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 przy ul. Wrony.

– W ofercie na nowy rok szkolny mamy ponad 90 nowych klas w szkołach ponadpodstawowych, uruchomiliśmy trzy nowe licea, które zrobiły świetny nabór, każdego roku wprowadzamy nowe zawody, aby podnieść atrakcyjność kształcenia technicznego i branżowego – podkreśla Korfel-Jasińska.

Źródła: Strefa Miast